Sredi tedna je v celjskem Narodnem domu bil premierno uprizorjen mednarodni glasbeno-literarno-scenski projekt “10 zapovedi”. Razmislek o desetih božjih zapovedih in njihovem pomenu v današnjem času je nastal v sodelovanju z Glasbenim gledališčem Gabriel iz Celovca.
Projekt je povezal ugledna imena literature, gledališča in glasbe iz Avstrije, Slovenije in Italije in jih izzval k interpretaciji desetih božjih zapovedi v času vsesplošne krize in pomanjkanja vrednot. Vabilu k sodelovanju so se odzvali literati Waltraud Jäger, Lisa Huber, Sissy in Stefanie Sonnleitner, Fabjan Hafner, Clemens Lukas-Luderer, Florjan Lipuš, Angelika Benke, Wolfgang Gewolf, Alenka Hain in Jani Oswald ter skladatelja Nenad Firšt in Stephan Kühne.
Na odru celjskega Narodnega doma sta ustvarjeno vizijo oblikovala dramska igralca Magda Kropiunig in Manfred Lukas-Luderer, katerima so se pridružili kitarist Marco Tamayo, violončelist Igor Mitrović, pianistka Elisabeth Vaeth-Schadler ter vizualni umetnik Norbert Janesch.
Društvo Gabriel sicer že vrsto let uspešno sodeluje s kulturnimi ustvarjalci v prostoru Alpe-Jadran na področju glasbenega gledališča in sicer z muzikali ter gledališkimi predstavami za otroke in odrasle. Ob pevskih, igralnih in plesnih predstavah se društvo posveča tudi lutkovnemu gledališču, sodeluje tudi z gledališkimi hišami v Sloveniji. Društvo ustvarja tudi glasbene kabarete v več jezikih za odrasle. Leta 2003 je glasbeno gledališče Gabriel v okviru 10. Mednarodnega festivala od mesta Ljubljana prejelo nagrado “Zlata paličica” za najboljšo predstavitev “Prižgite luči/Schalten Sie Licht ein”.
Dogodek, ki ga je zaznamovalo čutno, energično in doživeto “popotovanje” bralcev in interpretov v nemščini (Manfred Lukas-Luderer) in v slovenščini (Magda Kropiunig) skozi 10 božjih zapovedi, si je med maloštevilno publiko z zanimanjem ogledal tudi celjski škof dr. Stanislav Lipovšek.
Vabimo vas k ogledu spodnjega video prispevka, v katerem smo zajeli interpretacijo 4. božje zapovedi.
Vir: STA in Hiša kulture Celje
v/t/f: Egon Horvat