V Celju izpeljali prvi Maksimilijanov dan. Celjani, sploh poznate tega vašega zavetnika?


Včeraj so različni organizatorji v Celju izpeljali prvi Maksimilijanov dan, poimenovan po zavetniku Celja in sozavetniku Škofije Celje, sv. Maksimilijanu Celjskemu.

Fotografski pogled na slikarskega; foto: Robert Valenti

Na dan njegovega goda so v programu na Glavnem trgu sodelovali Celjani in Celjanke vseh generacij, od otrok do ljubiteljskih slikarjev v tretjem življenjskem obdobju.

Ker gre za prvi tovrstni »praznik mesta«, so v Pokrajinskem muzeju Celje pripravili občasno razstavo na prostem. Na panojih na Glavnem trgu je mogoče spoznati sv. Maksimilijana Celjskega in kontekst začetkov krščanstva v rimski Celei.

Kdo sploh je Maksimilijan Celjski

»Danes se lahko naslanjamo samo na legendo, zapis o sv. Maksimilijanu, ki je nastal v drugi polovici 13. stoletja. Govori o Maksimilijanu, ki je bil rojen v Celei, v družini premožnih krščanskih staršev. Po njihovi smrti je razdal vso premoženje, osvobodil sužnje in odšel na romanje v Rim, kjer je bil posvečen za duhovnika in nato še za škofa (…) Na stara leta je svoje misijonsko delovanje izpopolnjeval v rodni Celei, kjer ga je takratni cesarski namestnik prisiljeval, da bi moral zakuriti kadilo v čast Marsa, boga vojne. Maksimilijan je ostal zvest krščanstvu in svoje prepričanje plačal s smrtjo, bil je obglavljen. Po legendi naj bi na mestu, kamor je padla njegova glava, začel izvirati studenec, nad katerim je bila postavljena kapelica sv. Maksimilijana. Truplo so pokopali na mestu, kjer je bila kasneje zgrajena cerkev sv. Maksimilijana. Gre za res zelo zanimivo in dobro zgodbo, ki ima sicer malo avtentičnih podatkov, vendar se lahko glede na zgodovinski razvoj nasloni na zgodovinska dejstva,« je vsebino razstave pojasnil mag. Damir Žerič, višji kustos v Pokrajinskem muzeju Celje.

Na trgu se je odvilo še več dogodkov, recimo otroška lutkovna predstava, glasbene točke, umetniške izdelke so ustvarjali ljubiteljski likovni ustvarjalci in oblikovalci gline, na voljo je bil voden ogled po lokacijah, kjer je še danes mogoče najti sledi Maksimilijana Celjskega.

Na prvem Maksimilijanovem dnevu so program sooblikovali: KPD Svoboda Celje, Osnovna šola Lava, Damjan Trbovc iz Slovenskega ljudskega gledališča Celje, Glasbena šola Celje in I. gimnazija v Celju, kulinarična šefa Marko Pavčnik in Miran Ojsteršek ter Oaza 2.0 za Maksi Gourmet, POP zbor Gimnazije Celje – Center, Funk Fact Band in zbor Colegium Vocale Celje.