Verniki celjskih dekanij na svetoletnih romanjih v celjsko stolnico – spomnili so se tudi kandidata za svetnika z Gomilskega (foto)


V Katoliški cerkvi  letos poteka sveto leto, kar se zgodi vsakih 25 let. To je poseben čas, namenjen duhovni prenovi, izpraševanju vesti in poglobitvi vere. V sklopu svetega leta v škofiji Celje potekajo svetoletna romanja vernikov iz petih dekanij v celjsko stolnico.

V mesecu marcu in aprilu so tako poromali verniki dekanij Celje – Nova vas, Žalec – Braslovče, Laško – Videm ob Savi in Gornji grad – Šaleška dolina. Spomnili so se tudi duhovnika mučenca Izidorja Završnika, kandidata za svetnika.

V škofiji Celje so ob prelomu leta 2024-2025 s slavnostno procesijo po celjskih ulicah in škofovim odprtjem svetih vrat začeli letošnje sveto leto. V tem času potekajo razna duhovna srečanja in dogodki, med njimi tudi dekanijska svetoletna romanja v stolnico sv. Danijela v Celje.

Romarji iz dekanije Gornji grad – Šaleška dolina. Foto: Spletna stran celjske škofije

Na prvo postno nedeljo so romali verniki iz dekanije Celje – Nova vas

Na prvo postno nedeljo, 9. marca popoldne, je potekalo svetoletno romanje dekanije Celje-Nova Cerkev v celjsko stolnico. Romarji so se zbrali v Marijini cerkvi na Prešernovi ulici ob spokornem bogoslužju. Sledila je spokorna pot v stolnico in sveta maša. Somaševanje je vodil škof Maksimilijan, kjer je v pridigi nagovoril zbrane in jim predstavil tri spodbude za sveto leto: branje svetega pisma, sprejeti evharistijo ter izkoristiti zakrament spovedi, ki vernikom da zdravilno moč, ki celi rane in krepi upanje.

Spomnili so se tudi Božjega služabnika Izidorja Završnika

Prvi romarski shod so posvetili kandidatu za svetnika, Izidorju Završniku. 10. marca je namreč minilo 82 let od dneva, ko je bil leta 1943 ustreljen v mariborskih zaporih. Posvečen je bil za duhovnika v letu 1941, takoj ko se je vojna začela. Na Spodnjesavinjskem področju ni bilo več duhovnikov, saj so že bili vsi izseljeni, tako da je Završnik opravljal duhovniško službo v tistih krajih.

Foto: Spletna stran celjske škofije

Zalo hitro je padel v oči novih oblastnikov okupatorjev in tajna policija ga je nekajkrat zaprla in strašansko mučila. Zato so ga nameravali odposlati v taborišče. Dan pred njegovo smrtjo, na pustni torek, sta prišla njegova starša na obisk v zapor, kjer sta mu prinesla krofe v spomin na dom. Takrat ju je prosil, naj mu ob naslednji priložnosti prineseta tudi čevlje, ker je mislil, da ga bodo odposlali v taborišče.

Dan kasneje, na pepelnico, je drugega duhovnika v zaporu prosil, naj mu podeli zakrament sprave. Nekaj ur zatem so pazniki pripravljali vrsto za uboj talcev. Ko so stali v vrsti, je Izidor rekel fantu, ki je stal poleg njega in bil izbran, da bi bil ustreljen: »Ti si še mlad, ti moraš živeti. Bom stopil jaz.« In sta se zamenjala.

Svetoletna romanja so opravili tudi verniki drugih celjskih dekanij

V naslednjih tednih so poromali v celjsko stolnico tudi verniki dekanij Žalec – Braslovče, Laško – Videm ob Savi in Gornji grad – Šaleška dolina.

Sveta maša svetoletnega romanja dekanije Žalec – Braslovče. Foto: Spletna stran celjske škofije

Verniki so se najprej zbrali v Marijini cerkvi na Prešernovi ulici in v molitvi po celjskih ulicah poromali do stolnice sv. Danijela, kjer jih je sprejel celjski škof msgr. dr. Maksimiljan Matjaž. Ta je vernike skozi svetoletna vrata popeljal v stolnico.

Pri sveti maši v stolni cerkvi so somaševali dekanijski duhovniki sodelovali so diakoni. Vodil jo je pa škof Maksimilijan. Ob koncu svete maše je škof blagoslovil svetoletne sveče, romarji pa so bili povabljeni še v prostore stolne župnije, kjer so se ob pogostitvi zadržali še v prijateljskem klepetu.

Verniki dekanije Laško – Videm o Savi na druženju po bogoslužju. Foto: Spletna stran celjske škofije
Kaj je Sveto leto

Sveto leto v Katoliški cerkvi je posebno obdobje, ki ga razglasi papež, običajno vsakih 25 let, z namenom duhovne prenove, kesanja in poglobitve vere vernikov. Imenuje se tudi jubilejno leto, saj izhaja iz judovske tradicije »jubileja« (vsakih 50 let), ki je pomenila odpuščanje dolgov in osvoboditev. V krščanskem kontekstu sveto leto poudarja odpuščanje grehov, spravo z Bogom in milost, ki jo verniki lahko prejmejo prek zakramentov in romanja.

Sveta vrata v svetem letu so simbolični in duhovni element v Katoliški cerkvi, ki ponazarja prehod v čas posebne milosti, sprave in duhovne prenove. Tradicionalno so to vrata v papeških bazilikah v Rimu (npr. v baziliki sv. Petra), ki jih papež ob začetku svetega leta slovesno odpre, kar pomeni povabilo vstopiti v globlje občestvo z Bogom in prejeti posebne duhovne darove.

Med svetimi leti škofje po vsem svetu odprejo sveta vrata tudi v svojih stolnih cerkvah, kar omogoča verniki po vsem svetu, da sodelujejo v svetem letu. Skoznje simbolično vstopijo v duhovno pot očiščenja, sprave in prenove.

Posebnost papeža Frančiška je poudarek, da so prava sveta vrata tudi vrata spovednic. Spovednice predstavljajo kraj, kjer verniki doživijo resnično Božje usmiljenje in odpuščanje. Kot je dejal papež, je zakrament sprave “vrata usmiljenja in novega življenja” za vse, ki iščejo notranji mir in prenovo.

Poglejte še nekaj foto utrinkov svetoletnih romanj celjskih dekanij v celjsko stolnico:

Foto: Spletna stran celjske škofije