2. dan informativnih: “pridi na našo šolo in morda tudi ti postaneš ravnatelj!”


Včeraj in danes so v Celju potekali informativni dnevi, ki predstavljajo pomemben korak pri izbiri bodočih dijakov kje nadaljevati svojo izobraževalno pot. V knežjem mestu, kjer je na voljo enajst srednjih šol, smo najprej obiskali Šolski center Celje in Šolo za hortikulturo in vizualne umetnosti, na to pa še Srednjo zdravstveno in kozmetično šolo ter I. gimnazijo v Celju, kjer smo preverili njihove programe ter izobraževalno ponudbo. 

Informativni dan bodočim dijakom omogoča, da dobijo vpogled v šolsko okolje, spoznajo učitelje in dijake ter se podrobneje seznanijo s programi, ki jih šole ponujajo. Med številnimi dijaki, ki so se odpravili na informativne dneve, smo zasledili veliko navdušenje in radovednost.

V Savinjski statistični regiji je za 2.630 bodočih dijakov razpisanih 3.356 mest. Lani je bilo bodočih dijakov 2.701, razpisanih mest pa nekoliko manj kot letos, in sicer 3.324.

Na Srednji zdravstveni in kozmetični šoli Celje so dijaki in profesorji za bodoče dijake ter starše v telovadnici na dinamični predstavitvi predstavili programe, ki jih šola ponuja. Za programe Zdravstvena nega, Kozmetični tehnik in Bolničar – negovalec je za devetošolce razpisanih 248 mest.

Foto: Simon Valant

”Pričakujemo, da bodo bodoči dijaki zasedli vsa razpisana mesta. Dijaki se naj odločajo po svojih pričakovanjih, po tistem nekem žaru, ki ga bodo na določeni šoli začutili, kar jim bo omogočilo, da bodo prišli do želenega cilja,” je povedala Katja Pogelšek Žilavec, ravnateljica Srednje zdravstvene in kozmetične šole.

Govorili smo tudi z nekaterimi bodočimi dijaki, med drugim tudi s Suzano iz Laškega: ”Moje sanje so, da nekoč vodim svoj kozmetični salon, za kar seveda potrebujem znanje, ki ga bom pridobila tukaj na zdravstveni šoli.”

Foto: Simon Valant

Tudi na I. gimnaziji v Celju je v uvodnem delu v telovadnici potekala predstavitev šole, na kateri so zbrane nagovorili ravnatelj, predsednik dijaške skupnosti in nekateri dijaki. Bodoči dijaki bodo razporejeni v pet splošnih razredov in enega klasičnega, umetniškega ter športnega, razpisanih pa je 214 mest.

Tako je svoj vpis na I. gimnazijo v Celju opisal ravnatelj Anton Šepetavc: ”Bilo je pred pol stoletja, moja sestra in brat sta že bila gimnazijca, sam pa sem bil sedmi otrok v naši družini. Doma smo imeli francoski učbenik, ker sta se brat in sestra učila francoščino. In zaradi tega sem se vpisal na gimnazijo, se začel učiti francoščino in tako postal profesor francoskega jezika. Potem sem postal profesor na tej šoli in nato še ravnatelj. To je mogoče tudi eden izmed razlogov, da vabim vse, ki ste se danes zbrali, k vpisu na našo šolo, saj boste nekega dne tudi vi mogoče ravnatelji naše šole.”

Foto: Simon Valant

Dijakinje I. gimnazije v Celju so med razlogi za vpis na “Kajuha” naštele kompetence za nadaljnji študij, dobro počutje na šoli, učenje latinskega jezika, športni oddelek in dobre rezultate matur.

”Odločala sem se med Konservatorijem za glasbo v Ljubljani in I. gimnazijo v Celju, saj sem želela poglobiti svoje znanje inštrumenta ter teorije. Odločila sem se za Kajuha, saj mogoče nudi nekoliko bolj kvalitetno splošno izobrazbo in ker tukaj spoznaš ljudi, ki niso glasbeniki in imajo različne interese,” je odločitev ob vpisu na srednjo šolo pojasnila dijakinja drugega letnika.

Špela, devetošolka iz Celja, pa je o svojem vpisu dejala: ”Zagotovo se bom vpisala na Kajuha, saj si želim nadaljevati družinsko tradicijo, namreč sem sta hodila oče in babica, poleg tega pa sem na informativnem dnevu takoj začutila, da spadam sem.”

Knežje mesto, s svojimi enajstimi srednjimi šolami, ponuja širok spekter izbirnih možnosti za mlade iskalce znanja. V Celju lahko bodoči dijaki obiščejo še Gimnazijo Celje-Center, Ekonomsko šolo Celje in Strokovno izobraževalni center Alme M. Karlin. Preverite pa tudi kako je bilo ob informativnih dnevih na Šolskem centru Celje in Šoli za hortikulturo in vizualne umetnosti:

Z informativnega dneva celjskih srednjih šol: “obiskal bom tri šole, potem pa bomo videli …”