Vsa generacija cejskih tretješolcev bo skozi zgodbe poškodovancev utrdila vrednoto varne vožnje


vozim hodim 2016Letošnji teden mobilnosti, ki se zaključuje danes, je za člane Gibanja »Še vedno vozim – vendar ne hodim« zelo pester. Skupaj z današnjo bodo izvedli 25 delavnic, pretežni del v Celju, kjer se v lanskem letu začet projekt »Mestna občina Celje – varna in mladim prijazna« ponovno odvija. Tako so predavatelji, poškodovani v prometnih nesrečah, v tem tednu o doslednem pomenu upoštevanja cestno prometnih predpisov ozavestili vse dijake 3. letnikov na celjskih srednjih šolah.

Včeraj je bila izvedena tudi akcija EDWARD – Evropski dan brez smrtnih žrtev v cestnem prometu – zato so se poleg dijakov Gimnazije Lava Šolskega centra Celje, predavatelja Žiga Breznika in predstavnikov Gibanja »Še vedno vozim – vendar ne hodim« na dogodku zbrali tudi župan Mestne občine Celje Bojan Šrot, predstavniki lokalnega Sveta za vzgojo in preventivo, Policijske uprave Celje ter Zavarovalnice Triglav in predstavili skupna prizadevanja, da bodo vsi dijaki celjskih srednjih šol še v prihodnje del poslanstva gibanja in tako utrdili pomen varnosti v cestnem prometu.

vozim hodim 2016 dijaki»To predavanje je zelo primerno za nas. Tudi jaz kot voznik, ko vozim z mamo, menim, da mi samo teži, ko govori, da vozim prehitro, naj bom previden tu in tam…ampak danes sem spoznal, da ima prav! Hvala, da sem bil lahko del današnje zgodbe,« je povedal Vid, njegova sošolka Mirjam pa dodala: »Izkušnja je res potrebna in zanimiva za vsakogar. Slišati bi jo morali vsi. Še sploh, ker skozi zgodbo spoznamo tudi, kako je biti invalid. Nikomur ne želimo, da bi moral skozi vse te preizkušnje.« Oba, dijaka Gimnazije Lava, sta poslušala, da je predavatelj Žiga Breznik  na invalidskem vozičku zaradi tega, ker ni bil pripet in je padel iz avtomobila.

Vodja gibanja David Razboršek se je v svojem kratkem, a čustvenem nagovoru spomnil na kraje prometnih nesreč svojih sodelavcev. »Fotografije sicer pokažejo navaden cestni odsek, vendar je vsem skupni imenovalec to, da so posamezniku povzročile popolno spremembo življenja. Tega ne želimo nikomur, zato iz lastnih izkušenj sporočamo, kako pomembno je, da cesta ne postane poligon za dokazovanje,« je dejal.

K temu je prikimal župan Mestne občine Celje Bojan Šrot in dodal: »Na Mestni občini Celje in SPV MO Celje podpiramo pobudo Zavoda Vozim, da s preventivnim projektom »Mestna občina Celje – varna in mladim prijazna« nagovori celotno populacijo celjskih srednješolcev. Osveščanje mladostnikov za večjo varnost v prometu bo pripomoglo k zavedanju o potrebi upoštevanja prometnih predpisov in k dvigu prometne kulture. Prav je, da bodoči mladi vozniki spoznajo osebne življenjske izkušnje ljudi, ki so postali invalidi zaradi prometnih nesreč, in da se s previdnim ravnanjem v prometu temu izognejo sami oz., da tega ne povzročijo drugim. Racionalne informacije prepletene s čustvi bodo pri mladostnikih gotovo dosegle željen vzgojni efekt in pripomogle k večji varnosti na naših cestah. Sicer pa se dajmo zavedati svojega ravnanja na cestah. Objestnost ne sodi na cesto, le s strpnostjo in obzirnostjo do drugih lahko soustvarimo kakovostno bivanje v naši občini.«

Preventivne projekte v celjski občini in širše pa odlično dopolnjuje Policijska uprava Celje, zato je mag. Elvis A. Herbaj, vodja oddelka za cestni promet, posebej nagovoril mlade: »Mladi greste skozi proces vzgoje in izobraževanja, ravnokar ste na pragu opravljanja vozniških izpitov. Vi ste populacija, na kateri se lahko največ naredi. Od vas je odvisno, kakšen bo promet čez 10, 20 let. Od vas je odvisno, kakšni bodo vaši otroci in kako bodo oni ravnali na cestah. Pomembno je, da ste vzor – sebi in drugim. Pomembno je, da ste tudi nam, starejšim, vzor. Prav je da uživate v življenju, a pri tem bodite odgovorni. Tako na cesti, kot pri vseh ostalih aktivnostih.« In dodal: »Ne se učit za vozniški izpit. Šele takrat, ko boste sami sedeli za volanom, takrat se boste morali učiti. Biti odgovoren do sebe in do drugih.«

Več let je Zavarovalnica Triglav strateški partner v preventivnih projektih Gibanja »Še vedno vozim – vendar ne hodim« in vprašanje je, kje bi bilo danes gibanje brez njene podpore. Aleksander Troha, direktor celjske območne enote je poudaril, da »energija vseh članov gibanja prepriča in ponosen sem, da smo del njihove zgodbe. Skupaj ustvarjamo projekte in produkte ki so prilagojeni mladim. Eden takih je DRAJV. Naložite si ga in ga uporabljajte. Pa ne ga pozabiti včasih vklopit tudi, ko se boste vozili s starši. Mislim, da vam ne bodo zamerili.«

Igor Dosedla, direktor Šolskega centra Celje, katerega dijaki so že 5. generacijo po vrsti del te preventivne akcije, je povedal svojo izkušnjo: »Včasih nismo imeti tako močnih avtomobilov, niti jih ni bilo tako veliko, kot jih je danes. Zato mislim, da se je danes nujno – tako v avtošoli, kot potem samostojno na cesti – potrebno naučiti preživeti. Zakaj se gremo te akcije? Ker je potrebno vplivati na zavest. Na severu, kjer sem imel možnost letos voziti, sem opazil le manjše število prekrškov. Doma pa sem na le 17. kilometrih na poti v službo videl 3 prometne nesreče. Z nami je nekaj narobe. Zato je ključno zavedanje, da se komurkoli lahko kaj naredi. Želim vam, da danes to spoznate.«

Zavedanje, da lahko le s skupnimi močmi naredimo za prometno varnost kar največ in posledično zavarujemo številna človeška življenja je v projektu »Mestna občina Celje – varna in mladim prijazna« ključno. Njegovo bistvo je doseči 100 % generacije dijakov celjskih srednjih šol, kar jim uspeva že drugo leto zapored. Sicer pa stremeti k viziji 0, posebej med mladimi, ki z opravljenim vozniškim izpitom vstopajo v najbolj rizično dejavnost v življenju.

polovicka_celje_klik