Svet je dandanes bolj mobilen kot kadarkoli v zgodovini in to se odraža tudi v izobraževalnem procesu: danes učenci, dijaki in študentje potujejo v druge dežele, spoznavajo vrstnike in se mednarodno izobražujejo mnogo pogosteje kot pred dvajsetimi ali tridesetimi leti.
V začetku novega šolskega leta so na I. gimnaziji v Celju imeli bogato vrstniško izmenjavo z dvema evropskima državama. Dijaki njihove šole so od 9. do 14. septembra spoznavali nemške šole in naravne znamenitosti, k njim v Celje pa so v ponedeljek prišli vrstniki iz Leona v Španiji.
Pozdrav iz nemškega mesta Grevenbroich pošiljajo dijaki in mentorici I. gimnazije v Celju.
S povezavo I. gimnazije v Celju in Erasmus-Gymnasium Grevenbroich se ponovno oživlja dolgoletno partnerstvo in prijateljstvo Celja in Grevenbroicha. Mesti sta partnerstvo sklenili že leta 1986.
Celjske gimnazijce sta sprejela župan Axel Prümm in predsednica oddelka za partnersko povezavo s Celjem v okviru tamkajšnjega društva za partnerska mesta. Župan je ob tem poudaril, da je posebej pomembno, da se v medmestno sodelovanje vključijo mladi, ki s svojo odprtostjo uresničujejo idejo povezane Evrope.
Dijaki I. gimnazije v Celju so vtise in doživetja iz Nemčije objavljali na FB profilu šole. “Na izmenjavi v Nemčiji iščemo trajnostne rešitve v manjših in velikih mestih,” so med drugim zapisali. Obiskali so tudi Bonn, rojstno mesto skladatelja Ludwiga van Beethovna in nekdanje glavno mesto Nemčije, ki po njihovih besedah “živi v duhu povezane Evrope.”
Nekega jutra so se sprehajali ob Renu s pogledoma na obzidje romantičnega srednjeveškega mesta Zons, neki drugi dan so veslali po reki Erft, si ogledali dnevni kop lignita Garzweiler v Porenju, nekaj malega pa so seveda sodelovali tudi pri pouku z nemškimi vrstniki.
Španci v Celju
V ponedeljek pa so so svoj obisk na I. gimnaziji v Celju začeli dijaki španske srednje šole iz Leóna. Po uvodni predstavitvi so si dijaki ogledali pouk in sodelovali pri urah španščine kot naravni govorci.
Naslednji dan so si Kajuhovci, dijaki iz Leóna, učenci IV. osnovne šole ter Avstrijci iz Lavamünda ogledali razstavo o Almi Karlin, spoznali zgodovino Celja in obiskali Tehnopark.
V sredo so si skupaj s španskimi gosti ter novimi prijatelji s IV. OŠ Celje in Lavamünda spoznavali Škocjanske jame in kraško pokrajino ter skupaj preživeli čudovit dan.
V četrtek so nadaljevali skupen pouk pri Španščini v maturitetni skupini in 3. letniku. Nato pa so v Gimnazijki v skupinah sestavljali besedila na temo Alme Karlin.
S tem pa gostovanje španskih vrstnikov v Celju še ni končano. Kaj bodo do konca svojega obiska še počeli, lahko spremljate na Facebook profilu I. gimnazije v Celju.