Srednja zdravstvena in kozmetična šola Celje deluje 70 let in se še vedno razvija


Pred tednom dni so na Srednji zdravstveni in kozmetični šoli Celje izvedli projektni dan. Ob tej priložnosti je bila v veliki predavalnici okrogla miza ob 70-letnici delovanja šole, kjer je bil govor o začetkih delovanja šole, delu učiteljev oz. profesorjev in vrednotah meseca oktobra, varovanju zdravja in trajnostnem razvoju.

Okroglo mizo so naslovili z Deluje 70 let in se še razvija, uvodna misel pa se je glasila: »Življenje mora biti nenehno izobraževanje, vsega se moraš naučiti, znanje se pridobi z izkušnjami, vse ostalo so le informacije. Učitelji pripomorejo, da je tako in spodbujajo trajnost v ljudeh do boljše prihodnosti.« Pod mentorstvom prof. Petra Čepina Tovornika sta jo soustvarili  dijakinji 4. d Martina Kostadinova in Daša Slivnikar. Slednja je o dogajanju prispevala naslednji zapis:

Pogled z vrha predavalnice; foto: SZKŠC

Gostje okrogle mize so bile nekdanje profesorice naše šole. Z nami je bila Vesna Božiček, ki je nekdanja dijakinja in profesorica strokovnih modulov na naši šoli, kjer je med drugim koordinirala in organizirala preko 35 okroglih miz, bila scenaristka predstave o življenju Florence Nightingale in Angele Boškin ter je tudi prejemnica zlatega znaka na področju zdravstvene nege.

Naslednja gostja je bila Justina Palčnik, nekdanja profesorica strokovnih modulov na naši šoli, ki je večji del svoje kariere posvetila delu z malčki in otroki. Med drugim je na šoli aktivno sodelovala pri prenovah izobraževalnih programov zdravstvena nega in pri pripravi vprašanj za poklicno maturo. Z dijaki je sodelovala v številnih preventivnih akcijah tako na šoli kot izven nje. Kot tretja gostja pa je dan z nami preživela nekdanja profesorica biologije in kemije na naši šoli Marija Salobir, ki je med drugim bila tudi sestavljalka urnikov, mentorica dijaške skupnosti in mentorica raziskovalnih nalog.

Okrogle mize so se udeležile tudi nekdanje zaposlene delavke na naši šoli poleg dijakov 2. a, 2. b, 2. c, 3. a in 4. a. Na koncu okrogle mize je nekdanja ravnateljica Marija Marolt podala pozitivne misli in voščila ob 70. obletnici delovanja šole. V spomin na to obletnico sta Marija in Boris Marolt šoli podarila umetnino, na kateri je upodobljen Oton Župančič, kiparja in medaljerja Vladimirja Stovička, ki sta jo prejela od ustanovitelja prvega slovenskega etnomuzikologa Franceta Marolta, ki je leta 1948 ustanovil največjo folklorno skupino.

Utrinek s pogovora; foto: SZKŠC

Na začetku smo pogovor namenili o začetkih šolanja prvih medicinskih sester v Sloveniji in se osredotočili na šolanje v celjski srednji šoli. Na Slovenskem se je začelo šolanje zdravstvenih delavcev leta 1753, ko je bila v Ljubljani ustanovljena babiška šola. Prva šola za medicinske sestre je bila ustanovljena v Ljubljani, druga pa v Mariboru. Šola za medicinske sestre v Celju je prvi generaciji gojenk vrata odprla 1. oktobra leta 1954, otvoritvena slovesnost pa je bila 25. novembra istega leta. Vesna Božiček je z nami delila svoje zgodbe iz srednješolskih klopi. Spomnila se je na sprejemne izpite, ki so takratnim dijakov odprli vrata v izobraževanje. Povedala je, da so bili tudi že v takratnem času raznoliki profesorji pri načinu izobraževanja. Za vzor ji je bila prof. Marija Salobir, ki je bila sicer stroga, a zelo dosledna, natančna in dovzetna profesorica za dijake.

Pogled na prvo vrsto; foto: SZKŠC

Dijaki prispevajo k delovanju šole preko dijaške skupnosti, učitelji pa lahko z dobro sestavo urnikov pripomorejo k kvalitetnejšemu pouku. Marija Salobir je bila med drugim mentorica dijaške skupnosti, kjer so se teme prepletale o težavah dijakov, profesorjev, sanitetnih izzivih in še raznorazne druge podobne debate, kot jih srečujemo danes. Sestavljanje urnikov ji je bil izziv, saj v tistem času ni bilo napredne tehnologije za olajšavo dela, zato je bilo potrebno delati vse ročno, dokler se niso pojavili računalniki.

Med izvedbo himne; foto: SZKŠC

Spomnili smo se tudi 60. obletnice delovanja šole in raznoraznih okroglih miz na različne teme, ki so bile vezane na vrednote. Gospa Božiček nam je zaupala, kakšne izkušnje je pridobila preko mentorstva okroglih miz in nam položila na srce, da so le izkušnje tiste, ki nas bogatijo ter učijo skozi življenje.

5. oktobra obeležujemo svetovni dan učiteljev, zato smo jim namenili del okrogle mize. Vse profesorice so bile podobnega mnenja o tem, kakšen mora biti dober učitelj. Po njihovem mnenju mora biti tisti, ki poučuje spoštljiv, dosleden, mora znati motivirati dijake, se jim prilagajati in razumeti njihove stiske. Zaupale so nam tudi, kakšne metode dela so uporabile pri poučevanju.

Zadovoljstvo ob koncu dogodka; foto: SZKŠC

Trajnostni razvoj je razvojna usmeritev, ki omogoča zadovoljevanje potreb sedanjih generacij ljudi na način, ki ne ogroža možnosti zadovoljevanja potreb prihodnjih generacij. Izobražujemo se za zdravstvene delavce in v naši stroki se ta trajnostni razvoj osredotoča na zdravje posameznika. Gostje so se soglasno strinjale, da je za ohranjanje zdravja in dobro počutje posameznika zelo pomembna preventiva in da začnemo za svoje zdravje skrbeti takrat, ko to še ni ogroženo. Gospa Palčnik je velik del svoje kariere posvetila malčkom in nam predstavila trajnostni razvoj v tej zdravstveni smeri.

Zaključili smo z raznimi nasveti, napotki, pozitivnimi misli gostij za naše nadaljnje življenje.

Z glasbeno popestritvijo sva doprinesli Ana Šuhel iz 3. ktc in Daša Slivnikar iz 4. d s slovensko himno, himno naše šole Srčno srečni in s skladbo Žive sanje pod vodstvom prof. Danijela Berdena na klavirju.

Hvala vsem, ki ste na kakršen koli način doprinesli k izvedbi te okrogle mize.