Dialog mladih v Celjskem mladinskem centru (video)


V sredo dopoldne je v Celjskem mladinskem centru potekal dialog mladih z državnim sekretarjem na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, dr. Tomažem Bohom ter Barbaro Radovan z Direktorata za prostor, graditev in stanovanja.

Dialog mladih pomemben za večjo kvaliteto življenja mladih na lokalni ravni

Dialog mladih
Dialog mladih

Z mladimi so poleg Stebernakove in Boha spregovorili tudi direktorica Celjskega mladinskega centra Tina Rosina Košir, direktor družbe Nepremičnine Celje d.o.o. Primož Brvar, predsednik Mladinskega sveta Slovenija Tin Kampl in predstavnik Mestne občine Celje Željko Cigler.

Mladi so lahko z lokalnimi odločevalci spregovorili o področju urejanja bivanjskih razmer mladih v Savinjski regiji.  V dialogu so se osredotočili na aktualne teme: kako mladim zagotoviti ustrezna in dostopna stanovanja, kakšna je kakovost bivanja mladih v Savinjski regiji, ter kako so mladi vključeni v oblikovanje lokalnih in nacionalnih politik pri reševanju stanovanjskih izzivov. 

Moderatorka Ines Gabriel je s svojimi gosti spregovorila o dveh ključnih tematikah: participacije mladih v strukturiranem dialogu in opolnomočenje mladih v lokalnem okolju. 

 Projekt Moje prvo stanovanje za reševanje stanovanje problematike mladih

dscn0222

Glede participacije mladih v strukturiranem dialogu je najprej spregovoril Primož Brvar in v tem kontekstu predstavil projekt Moje prvo stanovanje, ki poteka pod okriljem družbe Nepremičnine Celje d.o.o..

Izpostavil je, zakaj je potrebno prisluhniti mladim in jih razumeti: “Pri samem bivanju je najpomembnejša primernost in dovolj veliko stanovanje pod pogojem, da imaš služno. Prihajajo časi, ko bo to le še težje, k temu pa prispeva tudi drugačen način življenja in večja mobilnost mladih.” Skozi celoten projekt so pripravili tudi konkreten razpis za mlade in mlade družine, saj so v samem razpisu dali poudarek na spodbujanje aktivnih mladih. 

Boh je stanje ocenil kot dobro, kar lahko oceni na podlagi številnih projektov. Ob tem je tudi sam izpostavil pomembnost dialoga: “Mlade po naravi resorja jemljemo zelo resno. Dialog z mladimi je eden ključnih. Tudi v vse delovne skupine vključujemo mlade in s tega vidika verjamemo, da so mladi v iskanju rešitev naš zaveznik.”

Ob tej priložnosti je pohvalil tudi iniciative, ki potekajo. Konkretno je izpostavil tudi projekt Moje prvo stanovanje in mlade poslušalce pozval k izražanju njihovih mnenj. 

dscn0217Ravno temu pa je namenjen dialog mladih, kar je izpostavila tudi Tina Rosina Košir“Vi ste tisti, ki gradite prihodnost. Odločevalci pa so tisti, ki vas morajo slišati. Celjski mladinski center je namenjen prav mladim.” Res je, dialog z odločevalci zagotavlja mladim priložnost za večjo vključenost v procese odločanja in krepitev pripadnosti družbi. Mladi lahko svoje pobude in ideje izmenjajo neposredno s ključnimi akterji in jih nagovorijo glede problematik, ki se dotikajo življenja mladih. 

Dogodek, ki ga je organizirala Mreža MaMa, je tako predstavljal prvovrstno priložnost za mlade, da z (lokalnimi) odločevalci skupaj iščejo konstruktivne rešitve za stanovanjsko problematiko mladih. Celjski mladinski center je tako dokazal, da je njihovo poslanstvo prisluhniti mladim, slednji pa so dobili priložnost, da so slišani. 

ortenija-polsi-klik