Na simpoziju na ŠC Celje o digitalni in medijski pismenosti spregovorili Mario Galunič, Tonček Kregar in Jernej Dirnbek


Minuli konec tedna je na Šolskem centru Celje potekal 15. strokovni simpozij Civilna družba in šolski sistem, s podnaslovom “Šola nenehnih sprememb”. Na predavanjih so svoje prispevke predstavili številni strokovnjaki in drugi znani gostje. Iz sveta šovbiznisa denimo Mario Galunič, dr. Tonček Kregar in Jernej Dirnbek. 

Strokovni simpozij, ki so ga organizirali na Srednji šoli za storitvene dejavnosti in logistiko, je letos potekal v vidiku “Šole nenehnih sprememb”. Organizatorji, kot izobraževalna skupnost so z dogodkom želeli mladim približati sposobnost razmišljanja in ravnanja trajnostno ter ustvarjanja rešitev za izzive, s katerimi se soočajo v času digitalne revolucije. V prvi vrsti takšne, ki zadevajo digitalno in medijsko pismenost.

Izhodišče za razpravo na simpoziju:

Svet okoli nas se neprestano spreminja, tehnologija napreduje s svetlobno hitrostjo, družbene dinamike se preoblikujejo in v tem kontekstu se postavlja vprašanje, kako naj se prilagajamo, kako naj izboljšamo in oblikujemo šolski sistem, ki bo kos izzivom sedanjosti in bližnje prihodnosti. 

Tehnologija je postala sestavni del našega vsakdana, a prinaša tudi številne pasti in težave, zato je bilo govora tudi o razvijanju lastnega kritičnega mišljenja mladih in o odgovorni uporabi tehnologije. Dotaknili so se uporabe umetne inteligence ter trajnostnega načina bivanja, saj se svet okoli neprestano spreminja, tehnologija napreduje in postavlja se vprašanje, kako naj se prilagajamo, kako naj izboljšamo in oblikujemo šolski sistem, ki bo kos izzivom sedanjosti in bližnje prihodnosti. Simpozija so se udeležili vzgojitelji, učitelji in profesorji iz celotne Slovenije. Glavni namen dogodka pa je bil izmenjava dobrih praks ter izobraževanje.

Med govorci televizijec in rockerja
Mario Galunič, vir: ŠC Celje

Med različnimi strokovnjaki na sedmih različnih predavanjih, je bil eden izmed govorcev tudi znani televizijec Mario Galunič, ki je v vodenem pogovoru ovrednotil kako pomembna je medijska pismenost. Poudaril je, da se število gledalcev televizije z leti vztrajno niža. Predvsem so mlajše generacije bolj dejavne na socialnih omrežjih.

Simpozij se je zaključil z vodenim pogovorom med dr. Tončkom Kregarjem in Jernejem Dirnbekom iz Mi2. Tema njunega pogovora so bile digitalne besede, čeprav sta oba zagovornika analognega sveta. Jernej Dirnbek – Dimek poudarja, da digitalna pismenost temelji na razvijanju kritičnega mišljenja, ki nas prisili ločevati med resničnimi in lažnimi novicami.

Dr. Kregar in Dirnbek, vir: ŠC Celje

Letošnji simpozij je prinesel vpogled v obravnavane tematike s strani strokovnjakov. Ključno spoznanje za vse udeležence simpozija je bilo, da bomo morali sprejeti nenehne spremembe, ki se odvijajo v družbi, jih uvesti v naš vsakdan. Vendar je pri spremembah ključen vidik kritičnosti, s katerim se lotevamo vsakega novega področja.

Vir foto: ŠC Celje