Nad spremembami voznega reda razburjeni tudi v Dijaški skupnosti Celje: soočajo se z neobvladljivimi zamudami


Te dni v javnosti odmeva zgodba o spremembah avtobusnih voznih redov, ki marsikateremu dijaku močno podaljša ali celo onemogoči pravočasen prihod v šolo.

V zvezi s tem so se oglasili tudi v Dijaški skupnosti Celje, kjer izražajo “ostro nestrinjanje in globoko zaskrbljenost zaradi nedavnih sprememb avtobusnih voznih redov, ki so dijakom v celjski regiji in širše povzročile številne nevzdržne razmere in težave.”

Dijaki, ki so vsakodnevno odvisni od javnega prevoza, se zdaj po besedah Dijaške skupnosti soočajo z neobvladljivimi zamudami, preobremenjenimi vozili in nerazumno dolgimi potmi.

“Spremembe avtobusnih linij in urnikov so marsikateremu dijaku pot podaljšale tudi do dve uri, kar vključuje več prestopov in neudobno čakanje na postajah in to v najmanj ugodnem času. Škoda, prizanesena našim dijakom, je že v prvih dneh šolskega leta vplivala na potek dela in zamujanje dijakov po večini naših šol,” so zapisali v izjavi za javnost.

Kot nadaljujejo, so dijaki savinjske regije, katerih število se giblje okoli 10.000, so ključna populacija, ki se vsakodnevno prevaža v šolska središča po regiji. Naša regija pokriva 19 srednjih šol, ki se nahajajo v centrih mest, dijaki se vsakodnevno prevažajo tako z mestnega obrobja in podeželja, kot tudi iz ostalih regij.

Spremembe so po njihovih besedah uvedle vrsto težav, narejene so bile nepredvidljivo in brez ključnih deležnikov. Tudi Dijaške skupnosti Celje nihče ni vprašal za mnenje pred spremembami.

Dijaška skupnost Celje: “Veliko pove podatek, da celjske srednje šole obiskuje le 10% dijakov iz Celja, ostali so priseljenci iz ostalih mest oziroma regij, ki so iz dneva v dan odvisni od javnega potniškega prometa. Ogromno dijakov koristi tudi prevoz z vlakom.”
“Dijaki najbolje poznamo realnost”

Po besedah celjskih dijakov je tak odnos nedopusten: “Nobenega smisla nima, da o prevozih, ki jih dnevno uporablja na tisoče dijakov, odločajo ljudje, ki realnih potreb ne zaznavajo iz prve roke,” pravijo in dodajajo, da uradni podatki in informacije, ki jih DUJPP prejema, pogosto ne odražajo dejanske situacije na terenu.

“Realnost najbolje poznamo prav dijaki, saj smo mi tisti, ki se soočamo s preobremenjenimi avtobusi, predolgimi čakalnimi dobami in nenehnimi zamudami,” Trdijo. Zato po njihovih besedah ni dovolj,  da se DUJPP sklicuje na uradne podatke ali na nadzorne mehanizme, ki naj bi reševali situacije. Potrebno je, da se v reševanje vključijo tisti akterji, ki te storitve vsakodnevno uporabljajo – dijaki in dijakinje.

Linije ukinjene ali spremenjene do neuporabnosti

DUJPP sicer nenehno poudarja, da nobena linija ni bila ukinjena in da so nove linije in urniki zgolj nadgradnja obstoječega sistema. Vendar pa v Dijaški skupnosti trdijo, da je realnost povsem drugačna. “Mnogi dijaki poročajo o tem, da so njihove prejšnje avtobusne linije bodisi ukinjene, bodisi tako spremenjene, da so neuporabne. Namesto, da bi dijaki potovali neposredno v šolo, morajo zdaj prestopati, kar jim podaljšuje čas transferja in povzroča dodatne težave.”

Dijaška skupnost Celje zato od DUJPP in koncesionarja Nomago, pristojnega za celjsko regijo, pričakuje nemudno ukrepanje. “Žalosti nas, da so tako pristojni na DUJPP, kot uprava Nomaga, za nas povsem neodzivni, zato nam z njimi še ni uspelo ustvariti nobenega stika,” pravijo in dodajajo zahtevo, da bodo upoštevani v dialogu, obenem pa pričakujejo vrnitev učinkovitih linij, ki so “dijakom omogočale pravočasen prihod v šolo ter da se ustrezno reši prezasedenost avtobusov, ki predstavlja velik problem.”

Po njihovo bi DUJJP problem začasno rešil z vrnitvijo lanskih voznih redov in linij, nato pa naj za okroglo mizo  posede vse ključne akterje iz osnovnošolskega in srednješolskega okolja ter tako doseže dialog za prihodnje generacije. “Naši dijaki si zaslužijo boljši, zanesljivejši in bolj učinkovit javni prevoz, ki bo usklajen z njihovimi vsakdanjimi potrebami,” zaključujejo v Dijaški skupnosti Celje.