V torek so na Šoli za hortikulturo in vizualne umetnosti slavnostno otvorili fotografsko razstavo četrte generacije dijakov programa fotografski tehnik. Prav vsak izmed njih je doprinesel košček k sestavljanki, na katero so predstavniki šole nadvse ponosni. Veseli pa jih tudi pridobitev novega višješolskega programa – fotografija.
Fotografska razstava je na Šoli za hortikulturo in vizualne umetnosti postala že tradicionalna, saj se letos odvija že četrto šolsko leto zapored. Pod letošnjo se je podpisala četrta generacija dijakov programa fotografski tehnik.
Slavnostna otvoritev fotografske razstave s prerezom traku:
“Ko so se dijaki prvega letnika junija vpisali pri nas, so prejeli razpis za natečaj. V času počitnic so pripravili vsak po pet fotografij, ki smo jih obdelali in nato izdali foto knjigo. Na podlagi tega pa je nastala tudi celoletna fotografska razstava,” je dejala ravnateljica in direktorica Šole za hortikulturo in vizualne umetnosti Štefanija Kos Zidar, ki je hkrati tudi idejni vodja tega projekta.
Razstava, ki so jo skupaj z dijaki oblikovali učitelji fotografije, aranžerstva in hortikulture, bo na voljo za ogled skozi celotno leto, vse dni v letu.
“Vesela sem, da je četrta generacija naših dijakov v času poletnih počitnic poprijela za objektive in nam pripravila četrto fotografsko razstavo v naši najlepši učilnici na prostem, šolskem parku. Meni so fotografije zelo lepe. Lahko pohvalim dijake, ki kažejo zelo dober začetni talent. Takšne razstave absolutno dodatno motivirajo dijake. Dijaki so bili oblečeni v posebno opravo, vsak pa je prejel tudi foto knjigo za spomin. Tukaj je tudi dodatna izpostava v medijih, po šolskem radiu, na dogodku, kar se mi zdi pomembno. Teorija v razredu med štirimi stenami je danes pase. Na šolah moramo strmeti k novim metodam in načinom poučevanja, da mlade čim bolje pripravimo na to, kar jih čaka v življenju,” dodaja ravnateljica.
Fotografski oddelek povsem zapolnjen
Šola za hortikulturo in vizualne umetnosti se je na čelu z ravnateljico Kos Zidar dolgo časa trudila pridobiti srednješolski program za fotografe. Po osmih poskusih je nato Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport (op. a. danes Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje) odobrilo nov program – fotografski tehnik.
“Spominjam se leta 2013, ko sem prevzela vodenje šole. Takrat smo se odločali med programoma tehnik oblikovanja in fotografski tehnik. Zavzela sem se za program fotografski tehnik, saj ima Celje bogato fotografsko tradicijo z mojstrom Pelikanom na čelu in njegovim izjemnim steklenim fotografskim ateljejem,” je pojasnila ravnateljica šole.
In dodala: “To je bila pomembna pridobitev za našo šolo in celotno Savinjsko regijo. Bodoči fotografi so v šolskem letu 2021/22 prvič sedli v naše klopi. Letos bodo maturantje, zato jim želim kar največ uspeha na poklicni maturi.”
Letos je fotografski oddelek povsem zapolnjen, tudi število dijakov pa se je na Šoli za hortikulturo in vizualne umetnosti povečalo.
Nov višješolski program za bodoče fotografe
Za dodatne pozitivne novice predstavnikov šole je poskrbela pridobitev novega višješolskega programa, ki bo postal aktiven v prihajajočem šolskem letu. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je namreč ponovno prisluhnilo viziji in strategiji šole ter jim odobrilo nov višješolski program – fotografija. Diplomanti bodo po zaključenem študiju pridobili naziv inženir fotografije.
“Veseli me pridobitev novega programa. Vsakič, ko pridem na to šolo, čutim neko posebno vzdušje. Programi, ki jih izvajajo na tej šoli, so, ne glede na to, da je zgodovino Celja zaznamoval fotograf Pelikan, programi prihodnosti. To so programi, ki mlade izoblikujejo in jih naučijo uporabiti vse svoje talente za prihodnje poklice,” pravi Janja Sluga, poslanka v Državnem zboru RS.