V sredo, 20. novembra, smo zaznamovali svetovni dan otrok. Teh je sicer čedalje manj tako v Sloveniji kot v Evropski uniji. V lanskem letu se je v Sloveniji prvič rodilo manj kot 17 tisoč otrok, pa še k temu vse večji delež prispevajo tukaj živeči tuji državljani – ta znaša že 16,5 % vseh pri nas rojenih otrok.
V Celju sicer danes živi približno 1000 manj mladoletnikov kot na začetku tisočletja. Pa vendar njihovo število zadnja leta narašča, predvsem po zaslugi priseljevanja tujih državljanov.
Na začetku letošnjega leta so v Sloveniji živeli 377.804 otroci (0–17 let), 183.260 deklic in 194.544 dečkov, kar je predstavljalo 18 % prebivalstva.
Najpogostejše ime dečkov te starosti je bilo Luka, sledila sta Nik in Jakob. Med deklicami so bila najpogostejša imena Eva, Ema in Zala.
V zadnjih 30 letih se je število otrok (0–17 let) zmanjšalo za petino, navaja Statistični urad Republike Slovenije.
V letu 2021 so družine z otroki predstavljale 70 % vseh družin v Sloveniji. Polovica otrok, mlajših od 18 let, je živela skupaj s starši, ki so bili poročeni. Vsak četrti otrok v tej starosti je živel skupaj s starši, ki so živeli v zunajzakonski skupnosti. 23 % otrok je živelo le z enim od staršev, najpogosteje z mamo.
V zadnjih 40 letih so se v Sloveniji bistveno spremenile družine po svojem tipu. Če je bilo leta 1981 med družinami daleč največ, skoraj dve tretjini, zakonskih parov z otroki, je takšnih danes zgolj še dobra tretjina. Močno je narasel delež mater samohranilk otroki, kakršna je skoraj že vsaka peta družina. Z enega na 12,6 odstotka pa so porasle tudi družine v obliki zunajzakonskih partnerjev z otroki.
Glede na to, da se v Sloveniji izven zakonske zveze rodi že skoraj 60 % otrok, bo ta delež družin še narašča.
V Mestni občini Celje sicer živi približno 1.350 družin z otroki, njihovo število pa se v zadnjem desetletju ni bistveno spreminjalo. Kot tudi ne povprečno število otrok v družini z otroki. To znaša 1,48. Je pa upadlo povprečno število otrok v vseh družinah, predvsem na račun naraščanja družin brez otrok.
Velike družine
Mestna občina Celje je podpovprečna po deležu velikih družin (3 ali več otrok) med vsemi družini z otroki – ta znaša 6,6 %. Velikih družin je sicer največ v občinah na Gorenjskem in Dolenjskem, najmanj pa na obali in v Prekmurju.
V EU najpogostejša gospodinjstva z enim otrokom
V članicah EU med gospodinjstvi z otroki, mlajšimi od 18 let, prav tako prevladujejo gospodinjstva z enim otrokom. Lani je skoraj polovica gospodinjstev z otroki imela enega otroka (49 %), 38 % dva otroka, 13 % pa tri ali več otrok. Med gospodinjstvi z otroki so v vseh državah EU prevladovala tista z enim otrokom, razen na Irskem in Nizozemskem, kjer je bil delež gospodinjstev z dvema otrokoma višji.
Gospodinjstev s tremi ali več otroki je bilo po državah najmanj. Njihov delež v gospodinjstvih z otroki je na Irskem obsegal 23 %, na Finskem 19 %, na Švedskem 18 %, v Bolgariji, na Portugalskem, v Italiji in Litvi pa pod 10 %.