Policisti, učitelji in Challe Salle z akcijo: “Nasilje je čist’ out!”


Predstavniki policije in šolstva so prejšnji teden v Velenju skupaj s Challetom Salletom nagovorili učence in jih spodbudili k ustvarjanju prijaznega otroštva brez nasilja.

Challe Salle se je z otroki pogovarjal o nasilju med vrstniki. Kot je dejal, je bil v srednji šoli tudi sam žrtev psihičnega nasilja in zbadanja. Otroci so mu pozorno prisluhnili, nato pa tudi sami povedali o svojih izkušnjah, ki so jih imeli z nasiljem.

Pripravili preventivne plakate in za vse učence od 5. do 9. razreda tudi “kul” knjižne kazalke

Del knjižne kazalke v okviru preventivne akcije; vir foto: Policija

Z namenom ozaveščanja o problematiki nasilja med vrstniki so namreč v Policiji, s podporo Ministrstva za vzgojo in izobraževanje in Zavodom za šolstvo RS, pod sloganom Nasilje je čist’ out nastali preventivni plakati in knjižni kazalniki, na katerih so informacije o oblikah medvrstniškega nasilja in napotki, kam naj se otroci in mladostniki obrnejo po pomoč, če postanejo žrtve tovrstnih dejanj. Plakate bo policija v naslednjih dneh razdelila vsem osnovnim šolam v Sloveniji, vsi učenci od 5. do 9. razreda pa bodo prejeli tudi knjižne kazalke. Namen akcije je otroke na njim prijazen način opozoriti na problematiko nasilja med vrstniki, jih spodbuditi k prijateljskim odnosom, pa tudi ozavestiti, naj v primeru nasilja poiščejo pomoč.

“Policisti smo s to akcijo želeli otrokom na nevsiljiv način sporočiti, da nasilje ni sprejemljivo in da lahko v vsakem trenutku poiščejo pomoč. Zato smo pripravili te, otrokom prijazne knjižne kazalke, ki jih bodo spremljale celo šolsko leto pri učenju in branju knjig. Na njih je veliko uporabnih informacij o tem, katere so oblike medvrstniškega nasilja, kam se otroci lahko obrnejo po pomoč itd. S klikom na QR kodo lahko pridejo do naših spletnih strani, kjer je teh vsebin še več in so uporabne tako za otroke kot tudi za starše in učitelje. Morda bodo v nekem kritičnem trenutku te informacije komu prišle še kako prav,” je dejal Boštjan Kavc iz Policijske uprave Celje.

Pomembno je, da prepoznamo znake nasilja

Oblike medvrstniškega nasilja so različne, tako kot so različni načini njegovega izvajanja. Lahko gre za pretepanje, zmerjanje, spolno nasilje, spletno nasilje, nadlegovanje itd.

Otrok ali mladostnik, ki je žrtev nasilja, je velikokrat ustrahovan in ga je strah povedati, kaj se mu dogaja. Pri njem se lahko pokažejo posledice nasilja, kot so depresivnost, slabo samovrednotenje in samospoštovanje, slaba samopodoba, sramežljivost, zadržanost, pasivnost, izolacija, slabši šolski uspeh, odpor do šole, pogosto obolevanje, poskusi samomora … Prav zato je pomembno, da prepoznamo znake nasilja nad otroki in vemo, kaj storiti oziroma kako ukrepati, da bi ustavili nasilneža in pomagali otroku ali mladostniku, ki je žrtev medvrstniškega nasilja.

Nasilje se pogosto stopnjuje. Žrtve naj poiščejo pomoč!

Pri preventivnih aktivnostih sodeluje tudi maskota; foto: Policija

Z otroki razredne stopnje v sproščenem ambientu zunanjega šolskega atrija najprej spregovorili o nasilju med vrstniki.

Predstavniki policije in šolstva so jim zagotovili, da v takih primerih ne bodo ostali sami, vendar pa morajo o nasilju, če se jim dogaja, povedati komu, ki mu zaupajo, najsi bo to starš, učitelj, prijatelj itd. Lahko se obrnejo tudi na številne organizacije, ki v takih primerih nudijo pomoč otrokom in mladostnikom, kot so Tom telefon, Unicefove varne točke, Safe.si in #to sem jaz. Vedno pa lahko pomoč poiščejo tudi pri policistih, bodisi na policijskih postajah bodisi s klicem na interventno številko 113.

Nasilje se namreč ne ustavi samo od sebe, pogosto se celo stopnjuje, če ne ukrepamo.

Več prijav zaradi večje osveščenosti: letos za 125 % več obravnavanih primerov kot lani

Letos je delež prijavljenih, zaznanih in obravnavanih primerov medvrstniškega nasilja za 125 % večji kot v enakem obdobju lani. V prvem polletju 2023 je policija obravnavala 627 primerov, v enakem obdobju lani pa 278 primerov.

Glavni razlog za povečanje obravnavanih primerov vidijo v krepitvi preventivnih aktivnosti policije in vzgojno-izobraževalnih ustanov. V zadnjih letih smo namreč veliko naredili na ozaveščanju otrok in mladostnikov o nujnosti prijave takih dejanj, pa tudi na ozaveščanju njihovih staršev in učiteljev o tem, kako prepoznati znake nasilja in kako zelo pomembno je takšna dejanja prijaviti. Predvsem pa ves čas pozivajo k ničelni toleranci do vseh oblik nasilja, ne le medvrstniškega. Vse te aktivnosti so privedle do večjega števila zaznanih in prijavljenih primerov s strani oškodovancev oziroma njihovih staršev in skrbnikov, predvsem pa s strani vzgojno izobraževalnih ustanov.

V prvem polletju 2023 so policisti na območju PU Celje obravnavali za 83,3 % več primerov medvrstniškega nasilja (2022 – 60 primerov in 2023 – 110 primerov).