Zelena prihodnost in trajnostni razvoj je ena od pomembnejših politik Evropske unije in na ta način nove generacije vse bolj izobražuje in vzgaja slovenski izobraževalni sistem.
Eden takšnih projektov je Ekošola, namenjen izobraževanju mladih za trajnostni razvoj, kot svoje poslanstvo opišejo sami. V okviru tega na osnovnošolski in srednješolski ravni poteka tekmovanje v ekokvizu, kakršno se je minuli petek odvilo na Srednji šoli za gradbeništvo in varovanje okolja Šolskega centra Celje.
Tema letošnjega ekokviza je bila energetsko-podnebna pismenost, v kateri se je v treh kategorijah pomerilo 225 iz 50 srednjih šol z vse Slovenije. Na tekmovanje jih je pripravljajo 55 mentorjev. Srednja šola za gradbeništvo in varovanje okolja je v petek gostila državno tekmovanje, zgolj z najboljšimi dijaki, medtem ko se je šolskega tekmovanja udeležilo 2.193 dijakov iz 78 slovenskih srednjih šol.
Nagovor direktorja Šolskega centra Celje, Mojmirja Klovarja
Prireditev sta povezovala dijaka 4. letnika Larisa in Anže, za glasbeno popestritev je poskrbel šolski bend ERUPTION Gimnazije Lave pod mentorstvom Metke Jagodič Pogačar, v katerem sodelujejo dijaki Šolskega centra Celje.
Dogajanje v času tekmovanja sta popestrila še razstava izpeljanih projektov v okviru programa Ekošola njihovi šoli in tik pred razglasitvijo zmagovalcev tudi predavanje društva ENLITE, skupaj z mladinskim podnebnim delegatom, o mladinskem energetsko-podnebnem forumu.
Program Ekošola je mednarodno uveljavljen program celostne okoljske vzgoje in izobraževanja, namenjen spodbujanju in večanju ozaveščenosti o trajnostnem razvoju med otroki, učenci in dijaki skozi njihov vzgojni in izobraževalni program ter skozi aktivno udejstvovanje v lokalni skupnosti in širše.
Spodbuda mladim za trajnostno naravnan življenjski slog
Na Srednji šoli za gradbeništvo in varovanje okolja tudi sicer tematiki zelenega prehoda in trajnostvnega razvoja posvečajo veliko pozornosti. Zgolj dan pred omenjenim tekmovanjem so denimo za dijake 2. letnika v okviru modula Jaz in svet izvedli štiri delavnice na temo trajnostnega razvoja, ki jih je vodila predstavnica Zavoda za spodbujanje trajnostnega razvoja.
Cilj delavnic je zožiti vrzel med zavedanjem o podnebnih spremembah in našim vsakodnevnim ravnanjem ter vzpodbuditi, motivirati in aktivirati mlade za trajnostno naravnan zdrav življenjski slog, za katerega si želijo, da bi postal njihova navada.