Študent Visoke šole za proizvodno inženirstvo opisuje svojo izkušnjo z Erasmus+ izmenjave


V okviru Erasmus dnevov, šestdnevnega mednarodnega praznovanja programa Erasmus, potekajo dogodki, ki izpostavljajo projekte in priložnosti, ki jih program ponuja, ter promovirajo številne koristi, ki izhajajo iz sodelovanja v njem.

“Izmenjava v okviru programa Erasmus+ je več kot le študij v tujini – je priložnost za osebno rast, pridobivanje novih kompetenc in grajenje prijateljstev po vsej Evropi,” ob tej priložnosti pišejo na Visoki šoli za proizvodno inženirstvo.

Predstavljajo namreč zgodbo svojega študenta, Tilna Harija, ki je strnil vtise iz Erazmus+ izmenjave v Brnu na Češkem, za katero pišejo, da mu je spremenila življenje.

Poglejmo, zakaj in kako.

“Odločitev za Erasmus izmenjavo je bila zame pomemben korak v življenju, saj sem želel izkusiti življenje v tujini, spoznati drugačen način življenja in običaje,” svojo zgodbo začenja Tilen. Za izmenjavo je izbral  Brno, ki je  drugo največje mesto Češke s približno pol milijona prebivalci in nekaj več kot 10 tisoč mednarodnimi študenti.

“Izmenjava te nauči samostojnega življenja, odgovornosti in discipline. Med izmenjavo lahko zaradi fleksibilnih urnikov tudi veliko potuješ, kar je velik plus za tiste, ki želijo pogledati bolj oddaljene znamenitosti,” opisuje prednosti tega programa študentske izmenjave v EU, k osnovni različici katerega smo pristopili že leta 1999, torej pred vstopom Slovenije v Unijo.

Erasmus+ je program Evropske unije za izobraževanje, usposabljanje, mladino in šport, ki spodbuja mobilnost posameznikov, sodelovanje med organizacijami in razvoj novih priložnosti na evropski ravni.

Za študente je najbolj znan del programa izmenjava na visokošolskih ustanovah, ki omogoča, da študirajo ali opravljajo prakso v tujini za obdobje od 3 do 12 mesecev.

Med letoma 2014 in 2020, ko je potekal prejšnji Erasmus+ programski okvir, je na izmenjave po EU odšlo približno 4 milijone ljudi (vključno s študenti, osebjem in prostovoljci).

V Sloveniji se na izmenjavo z Erasmus+ vsako leto odpravi približno 2000–3000 študentov, število pa se je z leti povečevalo.

Kot nadaljuje Tilen, je v sklopu univerze VUT Brno možno obiskovati razne športne dejavnosti (nogomet, dvoransko plezanje, tenis …). “Profesorji na fakulteti imajo do študentov korekten odnos in znajo pomagati pri morebitnih težavah,” je zadovoljen s profesorskim supportom.

Tilen še dodaja, da je zelo hvaležen, da mu je Visoka šola za proizvodno inženirstvo omogočila izmenjavo na tako vrhunski univerzi v študijskih letih 2022/2023 in 2023/2024.

“Izmenjava mi je pripomogla pri osebnostni rasti, pridobivanju kompetenc, grajenju kariernih priložnosti in sklepanju novih poznanstev širom cele Evrope,” zaključuje svojo zgodbo.

Vir foto: FB profil Visoke šole za proizvodno inženirstvo