Študij v Celju: kako so zadovoljni z vpisom na celjskih višjih in visokih šolah in kaj se da študirati


Vrata višjih in visokih šol ter univerz je v torek po celotni Sloveniji prestopilo kar več kot 50 tisoč študentov. Celje postaja vse pomembnejše izobraževalno središče, saj se v mestu in okolici iz leta v leto povečuje število študentov, ki se odločajo za študij na različnih izobraževalnih ustanovah.

V Celju izobraževanje ponujajo štirje višješolski in pet visokošolskih zavodov. V višjih strokovnih šolah je bilo lani vpisanih 261 študentov, v visokošolskih pa 633. Številke za letos še niso dokončno znane, saj vpis še poteka vse do 9. oktobra.

Mednarodna fakulteta za družbene in poslovne študije, Fakulteta za zdravstvene vede, Visoka šola za proizvodno inženirstvo, Fakulteta za logistiko, Fakulteta za komercialne in poslovne vede, Višja strokovna šola Šolskega centra Celje, Višja strokovna šola Šole za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje, Višja strokovna šola Ekonomske šole Celje, Arbitura Celje in bližnja Višja strokovna šola Šolskega centra Šentjur ponujajo pestro izbiro študijskih programov, ki privabljajo domače in tuje študente.

Na Mednarodni fakulteti za družbene in poslovne študije (MFDPŠ) študira kar preko 500 študentov. Na dodiplomskih programih z brezplačnim rednim študijem je vpisanih več kot 250 študentov, porast je opazen na univerzitetnem programu Ekonomija v sodobni družbi. Letos so vpisali 18. generacijo študentov. Na obeh magistrskih programih na fakulteti so zasedena vsa mesta, prav tako so mesta zapolnjena na enoletnem programu Vodenje in kakovost v izobraževanju. Na fakulteti izvajajo tudi doktorski študij v angleškem jeziku na daljavo, kamor pa so vpisani tuji študenti s celega sveta.

Pod okriljem Regijskega študijskega središča v Celju delujeta Fakulteta za zdravstvene vede in Visoka šola za proizvodno inženirstvo, na katerih so zapolnjena vsa vpisna mesta za redni študij, prav tako pa je veliko tudi število izrednih študentov, s čimer so zelo zadovoljni. Del Regijskega študijskega središča je tudi Fakulteta za varstvo okolja, ki ima sedež v Velenju, kamor pa je vpis letos precej višji kot prejšnja leta, kar pristojne zelo veseli, saj gre za izjemno pomembno študijsko področje.

Bruci na Visoki šoli za proizvodno inženirstvo (vir foto: FB profil šole)

Višja strokovna šola Šolskega centra Celje je letos ponujala programe za inženirje gradbeništva, avtoservisnega menedžmenta, mehatronike in strojništva. Višja strokovna šola na Šoli za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje je ponudila programa hortikultura in snovanje vizualnih komunikacij in trženja.

V Celju sosednji občini deluje Višja strokovna šola Šolskega centra Šentjur, ki izvaja programe gostinstvo in turizem, naravovarstvo, živilstvo in prehrana ter upravljanje dežele in krajine. Direktor Šolskega centra Šentjur Branko Šket pravi, da je letos vpis nekoliko večji kot prejšnja leta, za kar so zelo zadovoljni, vendar pa del vpisa še poteka, saj se študenti lahko vpišejo vse do 9. oktobra.

Na vseh fakultetah in višjih šolah je bilo za bruce poskrbljeno z uvodnim dnem, kjer so dobili vse podatke v zvezi s predavanji, vajami, možnostmi izmenjav, praktičnega usposabljanja po fakultetah ter pri delodajalcih in ostalimi podrobnostmi.

Klub študentov občine Celje pa pri vsem tem sicer opozarja, da Celje ni študentom prijazno mesto, ker se študenti srečujejo predvsem s pomanjkanjem bivalnih kapacitet, zato je velika večina študentov v Celje vozačev.

Poglejte še:

Prebivalstvo Celja se stara bolj od slovenskega povprečja, število mladih upada