V amfiteatru Tehnoparka Celje je sredi tedna potekal zaključni dogodek natečaja Moj dan z manj odpadne hrane, ki je nastal v sodelovanju s podjetjem Simbio Celje v okviru Evropskega tedna zmanjševanja odpadkov 2024.
Dogodek je združil več kot 400 sodelujočih in predstavil 37 prispevkov, ki so se osredotočili na zmanjševanje odpadne hrane in trajnostne rešitve. V okviru natečaja so otroci predstavili svojo enodnevno prehranjevanje, kjer so poskusili ustvariti čim manj živilskih odpadkov. Poseben poudarek je bil namenjen mladim ustvarjalcem, ki so skozi svoje ideje pokazali zavest o pomembnosti trajnostne prihodnosti. Prispevki so izkazovali inovativnost in odgovornost, ki sta ključni za reševanje okoljskih izzivov.
Par besed je ob zaključku natečaja prisotnim namenila direktorica Tehnoparka Celje Andreja Erjavec: “Veseli nas, da vsakoletna pobuda k sodelovanju pritegne številne mlade. Ob tem, ko se lotijo priprave prispevkov, krepijo svoje kompetence, ustvarjalnost, obenem pa jih to spodbudi k premisleku o posameznih trajnostnih praksah in posledično tudi k, v letošnjem primeru, zmanjševanju količine zavržene hrane njih samih.”
Na dogodku nagradili ustvarjene prispevke
Komisija je prispevke nagradila v dveh kategorijah, in sicer individualni ter skupinski prispevki. Najboljši individualni načrt dneva z manj zavržene hrane sta pripravili Saša Furek (OŠ Majšperk) in Tisa Ašanin (ŠCC – Srednja šola za gradbeništvo in varovanje okolja). V kategoriji skupinskih načrtov je komisija prvo mesto dodelila kar petim načrtom. Te so pripravili učenci OŠ Nove Jarše (1. a in 1. b), OŠ Lenart (5. razred), Vrtca Domžale (enota Palček), vrtca Čebelica (skupina Sončki) in OŠ Podčetrtek (4. b).
Posebno nagrado za prvo mesto so prejeli še učenci prilagojenega programa OŠ Danila Lokarja Ajdovščina in otroci Vrtca Studenci Maribor (skupina Palčki).
Dogodka se je udeležil Žiga Šraml, sicer glasbenik in ustvarjalec, znan tudi iz televizijske oddaje Riba, raca, rak. S svojim nastopom je ponudil vpogled v trajnostni način življenja in otroke spodbudil k razmišljanju o okoljskih tematikah.
Zaključek natečaja je potrdil, da lahko z majhnimi koraki in premišljenimi rešitvami dosežemo pozitivne spremembe v smeri trajnostne prihodnosti. V Tehnoparku Celje čestitajo vsem sodelujočim.