V Cinkarni Celje je včeraj več kot 100 poklicnih in prostovoljnih gasilcev uspešno izpeljalo taktično vajo. Podrobneje v sporočilu te družbe.
V Cinkarni Celje je v petek, 30. avgusta 2013, potekala Taktična vaja gasilcev. Njen namen je bil preveriti delovanje Načrta zaščite in reševanja v primeru industrijske nesreče. Gasilci so posredovali v simulaciji nesreče z nevarno snovjo in pogasili izmišljen požar na objektu. Uspešno izvedena vaja potrjuje, da zna podjetje pravilno postopati ob morebitnem pojavu nesreče, s tem pa izkazuje svoje odgovorno ravnanje do okolja, v katerem deluje.
Taktična vaja je bila razdeljena na dva dela. V njej je skupaj sodelovalo več kot 100 poklicnih in prostovoljnih gasilcev iz Celjskega. Podobne vaje, ki bi vključevala tudi nevarno snov, na širšem območju še ni bilo, zato je njena uspešna izvedba toliko pomembnejša za sodelujoče gasilske enote.
Zatesnili puščajoč cevovod in oskrbeli 7 poškodovanih
Gasilci v podjetju so bili v petek malo po 16.00 obveščeni, da naj bi na območju podjetja puščal cevovod z žvepleno kislino. Cevovod naj bi, zaradi napake v materialu, počil na mestu, kjer prečka cesto, ko se je tam zadrževala skupina ljudi. V nesreči je 7 posameznikov utrpelo različne poškodbe.
Vodja izmene gasilcev je po prejemu informacije za pomoč pri reševanju zaprosil Poklicno gasilsko enoto Celje, prostovoljna društva Gasilske zveze Celje in Enoto nujne medicinske pomoči Zdravstvenega doma Celje (v nadaljevanju NMP ZD Celje).
Po prihodu na kraj dogajanja so gasilci postopali v skladu z Načrtom zaščite in reševanja. Izklopili so električno energijo za črpalke, umaknili in oskrbeli poškodovane, opravili njihovo dekontaminacijo ter jih predali v oskrbo NMP ZD Celje. Zatesnili so cevovod in skupaj s pristojnimi službami v podjetju nevtralizirali razlito tekočino ter preprečili morebitni negativni vpliv na okolje.
Gasilci iz objekta rešili 3 delavce
Drugi del vaje je potekal v objektu Grafika IV.. V proizvodnem delu se je vnel požar, ujeti so bili 3 zunanji izvajalci. Gasilci so rešili ponesrečence, pogasili požar in primerno zavarovali sosednje objekte. Okolje zaradi požara ni bilo ogroženo, saj se v samem prostoru proizvodnega procesa ne nahajajo nevarne snovi.
Pri vaji so, poleg gasilcev Cinkarne, sodelovali še poveljstvo Gasilske zveze Celje ter prostovoljna gasilska društva.
Vaja dokazala usposobljenost gasilcev za izvajanje Načrta za zaščito in reševanje v primeru industrijske nesreče
Po besedah vodje vaje Dušana Belaka je bil »namen vaje preveriti, ali sistem zaščite in reševanja deluje. Po vaji lahko zatrdim, da so gasilci ustrezno usposobljeni za posredovanje v podobnih primerih. Podrobnejša analiza vaje bo sledila v prihodnjih dneh.«
Članica uprave – tehnična direktorica Nikolaja Podgoršek Selič pa je po vaji povedala: »Cinkarna Celje ima za preprečevanje vplivov na okolje v primeru industrijskih nesreč (razlitje nevarne snovi, požar…) izdelano Oceno ogroženosti z načrtom zaščite in reševanja. V ta načrt so vključeni notranji in zunanji sodelavci. Letos Cinkarna praznuje 140. obletnico svojega delovanja. Ob tej priložnosti smo kot enega izmed dogodkov pripravili tudi široko taktično vajo, katere namen je preveriti delovanje našega sistema obveščanja in ukrepanja v izrednih razmerah.«
Foto: Lara Horvat