Pravilno ločevanje odpadkov ima mnogo pozitivnih posledic, ena izmed teh je tudi zmanjšana možnost požara, ki ga lahko povzročijo elektronski in drugi nevarni odpadki.
V javnem podjetju Simbio so sporočili, da v zadnjem času opažajo porast količin nevarnih odpadkov, kot so litij-ionske baterije iz telefonov, prenosnikov in ročnega orodja, plinske kartuše in plini za taborjenje ter odpadkov, ki vsebujejo vnetljive tekočine, kot so vžigalniki, razpršila, oljne barve in parfumi. Te odpadke pogosto najdejo med gospodinjskimi odpadki, ki se po prevzemu strojno obdelujejo.
Zaradi visoke energetske nevarnosti prej omenjeni odpadki pri obdelavi predstavljajo veliko tveganje za nastanek požarov. V Regijskem centru za ravnavnje z odpadki Celje se je to že zgodilo, saj je kljub nadstandardni požarni zaščiti že prišlo do požara zaradi nepravilno odloženih nevarnih odpadkov.
Kam lahko odvržemo stare telefone, prenosnike in tovrstne odpadke
Zaradi visokega tveganja, ki nastane pri nepravilnem odlaganju nevarnih odpadkov, je še posebej pomembno, da s temi pravilno ravnamo.
Delavci podjetja Simbio svetujejo, da jih ločeno shranite in jih ob priložnosti pripeljete v zbirni center ali pa do premične zbiralnice v času akcije zbiranja nevarnih odpadkov na terenu. Baterije in manjše e-odpadke, kot so telefoni in e-cigarete, lahko odložite tudi v sivozelene ulične zbiralnike na ekoloških otokih, baterije pa v posebne škatle v trgovinah, običajno v bližini blagajn.
Na Simbiu še dodajajo: “Odlaganje nevarnih odpadkov v zelene zabojnike za mešane komunalne odpadke je strogo prepovedano zaradi varovanja zdravja ljudi in okolja ter zaščite ključne infrastrukture za ravnanje z odpadki. Za varovanje zdravja in okolja vas prosimo, da nevarne odpadke dosledno zbirate ločeno od ostalih odpadkov, saj je le tako možna njihova varna odstranitev.“