Policisti opozarjajo na previdno in uvidevno uporabo pirotehnike


Smo že krepko v decembru, ko vsako leto mnogi za zabavo uporabljajo pirotehniko. Ta pa s sabo prinaša mnogo nevarnosti.

Lani so policisti na območju Policijske uprave Celje zasegli 1088 kosov prepovedane pirotehnike in uvedli 23 postopkov o prekršku, petnajstkrat zoper mladoletnike, v osmih primerih pa so izdali odločbe zaradi posesti prepovedane pirotehnike.

V letošnjem decembru smo bili iz osnovnih šol večkrat obveščeni, da so učenci v šolo prinesli prepovedana pirotehnična sredstva. V zadnjih desetih dneh so v osnovnih šolah zasegli 79 kosov prepovedane pirotehnike različnih kategorij. V enem primeru so ugotovili, da je pirotehnične izdelke, ki jih je v šolo prinesel sedmošolec, preko spleta naročil njegov oče. Zoper očeta so uvedli predlog o prekršku.

Boštjan Kavc, inšpektor Sektorja uniformirane policije PU Celje je povedal, da so poškodbe zaradi pirotehnike pogosto posledica neprimerne uporabe in nepazljivosti. Med najpogostejšimi so raztrganine rok, poškodbe obraza ter poškodbe sluha in vida, ki pogosto puščajo trajne posledice. Tipični primeri poškodb nastanejo, ko petarda eksplodira v roki, ker jo uporabnik prepozno odvrže, ali ob ponovnem prižiganju že uporabljenih izdelkov. Veliko nevarnost predstavljajo tudi doma izdelani pirotehnični izdelki, ki niso testirani.

Pirotehnika ne vpliva le na neposredne uporabnike, ampak povzroča stisko tudi pri otrocih, ljudeh z avtističnim spektrom in živalih. Glasni poki so zanje izjemno stresni in lahko povzročijo resne psihološke posledice. Zato strokovnjaki svetujejo omejeno uporabo, tudi če gre za dovoljene izdelke.

Vir: Policijska uprava Celje
Največkrat poškodovane roke, obraz ter sluh in vid

O resnosti poškodb zaradi pirotehnike je spregovoril dr. Andrej Strahovnik, specialist kirurg iz Splošne bolnišnice Celje. Pojasnil je, da tretjina vseh poškodb vključuje roke, sledijo poškodbe obraza ter sluha in vida. Eksplozije povzročajo raztrganine, zmečkanine in poškodbe živcev, kar pogosto vodi v trajne posledice. Rehabilitacija teh poškodb je dolgotrajna in zahtevna, kar pomembno vpliva na življenje poškodovancev.

Ranko Lazarevič, 20-letni fant s Koroške, se je že soočil s poškodbo zaradi pirotehnike. Lani mu je zaradi doma izdelane pirotehnike eksplozija odtrgala desno roko. Kljub izgubi je optimističen, uči se živeti z levo roko in se veseli proteze, ki mu bo omogočila vrnitev v službo. Ob tem mladim polaga na srce, naj ne uporabljajo pirotehnike, saj trenutek nepazljivosti lahko za vedno spremeni življenje.

Strokovnjaki zaključujejo z opozorilom, da prazniki ne potrebujejo pirotehnike za čarobno vzdušje. Prednost naj ima varnost, saj se le tako lahko izognemo nepotrebnim tragedijam.