Pri zastoju srca je hitra reakcija življenjskega pomena


V sklopu svetovnega dneva oživljanja so včeraj reševalci v avli bolnišnične poliklinike Splošne bolnišnice Celje vsem zainteresiranim predstavili dispečersko službo zdravstva ter temeljne postopke oživljanja z uporabo defibrilatorja.

Kot so pri SBC zapisali v javni objavi na omrežju Facebook, je zastoj srca, ki se zgodi izven bolnišničnega okolja, namreč najpogostejši vzrok smrti v razvitih državah, saj ga preživi le vsak deseti bolnik.

Če bi očividci srčnega zastoja takoj začeli izvajati temeljne postopke oživljanja, še preden prispejo reševalci, bi lahko rešili kar 2 do 4-krat več življenj. Možganske celice namreč začnejo odmirati že 3 do 5 minut po srčnem zastoju, čas do prihoda reševalcev na kraj dogodka pa je običajno mnogo daljši.

Zato je ključnega pomena, da se vsak posameznik opremi z znanjem in pogumom za ukrepanje. Preprosti koraki, kot so prepoznava znakov srčnega zastoja, pravilno izvajanje stisov prsnega koša in uporaba avtomatskega defibrilatorja (AED), lahko pomenijo razliko med življenjem in smrtjo.

Preberite tudi:

Za toliko se prodajajo hiše v Celju in okolici. Koliko je vredna vaša hiša?