Sveta birma je zadnji izmed zakramentov uvajanja, s katerem se birmanec popolnoma poveže s cerkveno skupnostjo ter prejme Svetega Duha in njegove darove.
Vsaj teoriji je tako, medtem ko v praksi za nezanemarljiv del mladih pomeni zadnji zakrament, po katerem jih notranjost cerkve kar nekaj časa ne vidi. Spet drugi pa zaobljubo, da pripadajo krščanski veri in bodo postali ‘priča’ za Kristusa, vzamejo zares.
Kakorkoli za ene in druge birma hkrati označuje tudi prehod iz otroštva v odraslost, nov dar pa bo birmancu pomagal pri odločitvah in v preizkušnjah.
Število birmancev v Sloveniji je med leti 2012 in 2022 padlo za 16,6 %, z 11.127 na 9.279. Manjši od povprečja, 11,8 % padec je v škofiji Celje, pod katero seveda spadajo celjske župnije Sv. Danijel, Sv. Duh, Sv. Jožef in ostale v okolici.
Če je bilo leta 2012 v celjski škofiji podeljenih 1.896 zakramentov svete birme, jih je bilo desetletje kasneje 1.648. Trend se sicer od koronskega leta 2019, ko je bilo “samo” 1.378 birm, dviguje.
Svete birme se po slovenskih župnijah tradicionalno začnejo podeljevati po veliki noči. Sedmega aprila je tako začetek v Preboldu, Dobju in POnikvi, v soboto 13. aprila pa je že birma v dveh celjskih župnijah, Sv. Duhu in v stolnici – Sv. Danijelu. Preverite še ostale termine.