Znani so podatki o odzivnosti v Program Svit v letu 2024. Program Svit je državni preventivni presejalni program, ki vabljenim omogoča, da pravočasno preverijo, kako je z zdravjem njihovega debelega črevesa in danke. Vanj so vključeni prebivalci in prebivalke Slovenije med 50. in 74. letom starosti, ki imajo urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje.
Cilj programa je pri navidezno zdravih osebah zgodaj odkriti morebitne predrakave spremembe ali raka debelega črevesa in danke ter jih uspešno zdraviti. Značilnost te bolezni namreč je, da se počasi in prikrito razvija in lahko mine več let od njenega začetka do takrat, ko človek začuti, da se v telesu nekaj dogaja. Ob pojavu zdravstvenih težav je lahko bolezen že zelo napredovala. To želijo s programom Svit preprečiti.
V zdravstveni regiji Celje je bila odzivnost malce nad povprečjem Slovenije, in sicer 65,7 %.
Tako so se na povabilo odzvali prebivalci Celja in okolice
Na povabilo se je odzvalo največ prebivalcev Polzele (73,4 %), Laškega (71,2 %) in Braslovč (69,3 %). Najmanj pa so se odzvali v Štorah (63,9 %) in Celju (62,1 %).
Največji porast v odzivnosti beležijo pa na Vranskem (4,1 %), Taboru (3,8 %) in v Štorah (3,7 %), najmanj pa v Celju (0,3 %), Šentjurju (0,2 %) in v Braslovčah (0,1 %). Na spodnji sliki si oglejte, kako se je odrezala vaša občina.

Med vsemi slovenskimi občinami so najvišjo odzivnost beležili v občinah Mirna Peč (88,2 %), Žiri (81,7 %) in Gorenja vas – Poljane (81,2 %), najnižjo pa v občinah Cirkulane (51,5 %), Žetale, Lendava in Kungota (vse 54,0 %).
Pričevanja ambasadorjev iz naše okolice
Program Svit je rešil že marsikatero življenje. Ambasadorji Programa Svit so tisti posamezniki, ki preko osebne izkušnje najbolj pristno pričajo o uspehih programa.
Alojz Antlej iz Dobja: »Za ambasadorja sem se odločil zato, ker sam pri sebi vem, kako prav sem ravnal, ko sem se odzval Svitovemu vabilu. Po pozitivnem izvidu testa blata sem šel na kolonoskopijo, kjer so mi odstranili nekaj polipov. Ni bilo hudo. Zdaj redno hodim na kontrole.«
Sonja Punčuh iz Slovenskih Konjic: »S Programom Svit imam izredno pozitivne izkušnje. Rak na debelem črevesu je bil pri meni odkrit zelo zgodaj, zato je bila potrebna samo operacija, ne pa dodatno zdravljenje. To pozitivno izkušnjo želim deliti naprej in tudi druge spodbuditi k sodelovanju.«
Ana Koren iz Velenja: »Zgodnje odkrivanje je ključnega pomena za preživetje in to želim kot Svitova ambasadorka ljudem položiti na srce. Program je res nekaj dobrega in kar je najvažnejše – brezplačen je in test lahko opravite od doma.«
Milan Koren iz Velenja: »Takrat, ko sem jaz zbolel, še ni bilo Programa Svit. Bil sem operiran, obsevan, prejel kemoterapijo in stomo. Če bi bil Svit prej na voljo, morda ne bi imel stome. Kot ambasador želim opozoriti druge, naj se vključijo v Program Svit, da ne bodo doživeli tega, kar sem jaz.«
Rezultati programa Svit

V letu 2024 je bilo po preliminarnih podatkih Centra za zgodnje odkrivanje raka na NIJZ v Programu Svit odkritih 215 primerov raka debelega črevesa in danke. Od teh 43 primerov v zdravstveni regiji Celje.
Rak je bil pri večini obolelih odkrit zgodaj, kar zanje pomeni boljšo prognozo bolezni, manj zahtevno zdravljenje in hitrejše okrevanje. Pri 1.676 osebah (273 iz zdravstvene regije Celje) pa so bile odkrite in odstranjene predrakave spremembe – torej pravočasno in pred morebitnim nastankom raka.