V Celju podaljšali status novorojencem prijazne bolnišnice


Komisija je na tokratnem ocenjevanju, ki je vključevalo obdobje spremljanja med letoma 2019 in 2023, pregled dokumentacije in prostorov, intervjuje nosečnic, naključno izbranih članov osebja ter naključno izbranih otročnic po porodu in mater otrok na intenzivni negi, ugotovila, da SB Celje v kar 97 % izpolnjuje standardne kriterije za naziv.

Naziv Novorojencem prijazna porodnišnica je Splošna bolnišnica Celje prvič prejela leta 1998, od takrat pa je bila ocenjena tudi leta 1999, 2011, 2016 in 2019.

Standardni kriteriji med drugim vključujejo tudi izobraževanje osebja in pouk mater o dojenju, sobivanje otrok z materami, obveščanje o podpori doječim materam doma ter uporabo cucljev in dud.

Predstojnik Ginekološko-porodniškega oddelka je mag. Jakob Koren, dr. med., specialist ginekologije in porodništva, glavna medicinska sestra pa je Irena Sojč, dipl. m. s. Večina zaposlenih, ki dela z nosečnicami, otročnicami in novorojenci, ima opravljen 20-urni tečaj o dojenju, izjeme so le novo zaposleni. Velik delež ima opravljen tudi 100-urni tečaj laktacije, na oddelku pa je prisotna tudi svetovalka z IBCLC certifikatom (International Board of Lactation Consultant), ki je 24/7 na voljo za pomoč ter svetovanje, tudi na klic od doma, Cvetka Skale, dipl. m. s.

V letu 2023 je bilo v času bivanja v porodnišnici 52,4 % otrok izključno dojenih oz. hranjenih izključno z materinim mlekom. Delno dojenih, ki so v porodnišnici prejeli drugo hrano kot materino mleko iz medicinskih razlogov, je bilo 47,6 %. Nikoli dojenih otrok v letu 2023 ni bilo. Čeprav so koristi dojenja številne, so te pomembne tudi takoj po porodu. Kot so zapisali iz SB Celje, otročnica namreč lažje porodi posteljico, zmanjša se intenzivnost poporodnih krvavitev, hkrati pa se z izločanjem hormonov ob dojenju lažje naveže stik z novorojencem.

Podporo dojenju v celjski bolnišnici nudijo tudi prek Šole za bodoče starše in predavanj za bodoče starše, kjer so brezplačna predavanja osredotočena tudi na pripravo na porod, dojenje in nego novorojenca. V sklopu predavanj si lahko udeleženci ogledajo tudi porodni blok, ki ga vodi Ljiljana Pavićević, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva. Na predavanjih je prisoten tudi zdravnik anesteziolog, ki poda vse informacije o farmakoloških načinih lajšanja bolečine. Od jeseni 2024 je v SB Celje namreč stalno dostopna tudi obporodna analgezija v obliki epiduralne analgezije ali intravenske PCA analgezija z zdravilom Remifentanil (»Ultiva®«). Vsi potrebni postopki in obporodna analgezija, ki se izvaja v sodelovanju z Oddelkom za anesteziologijo, intenzivno medicino operativnih strok in terapijo bolečin, so za porodnice z zdravstvenim zavarovanjem brezplačni. Zdravilo si med popadki po potrebi dozira pacientka sama. V SB Celje so sicer diplomirane babice, ki jih vodi Angela Petaci, dipl. m. s. – babica, prisotne ves čas aktivne faze poroda, porodnicam pa nudijo tudi psihološko podporo, tehnike sproščanja in priporočljive porodne položaje.

Po porodu za materjo novorojenca skrbijo ginekologi in ginekološke medicinske sestre, skrb za novorojenca pa prevzame osebja Odseka za neonatalno pediatrijo, ki ga vodi Mojca Mihelak, dr. med., specialistka pediatrije. Neonatalne medicinske sestre so usposobljene tudi za nego in prepoznavanje posameznih stanj pri novorojencu, neonatologinje pa 24/7 ob vsakodnevnih vizitah, pomoči pri svetovanju in hranjenju, odvajanju vode in blata poskrbijo tudi za opravljanje posameznih presejalnih preiskav, vključno z ultrazvokom in laboratorijskimi preiskavami, s katerimi potrdijo, da novorojenec nima posebnih stanj oz. težav. Ob morebitnih zapletih je zagotovljeno izvajanje vseh postopkov in podpore, vključno z intenzivno terapijo, transfuzijo in dodatnimi operacijami. Možnosti za spremljanje in nadzorovanje dojenčka po porodu vključujejo tudi inkubatorje, fototerapijo in intenzivno nego, kadar pa je potrebno, je novorojenček premeščen v terciarno ustanovo. Dokler je zdravstveno možno, mati biva z dojenčkom, kar omogoča nadaljevanje tesnega stika še v porodnišnici.

Porodnišnica SB Celje ponuja tudi sobivanje partnerja z materjo in novorojencem v apartmaju z lastnimi sanitarijami. Ta storitev omogoča, da družine prve dni po porodu preživijo skupaj v prijetnem in zasebnem okolju. Načrtovana je ureditev dodatnega apartmaja v letu 2025, s čimer bo bolnišnica še bolj dostopna potrebam svojih uporabnikov.

Ginekološko-porodniški oddelek SB Celje bo tudi v prihodnje nadaljeval s svojimi prizadevanji za širjenje zavedanja o pomenu dojenja in zagotavljanje najboljših pogojev za nosečnice, porodnice, otročnice in novorojence ter njihove družine.

Preberite tudi:

Lani v Celju rojenih več kot 400 otrok manj kot pred petimi leti