V starem mestnem jedru so v soboto prikazovali temeljne postopke oživljanja, s katerimi bi v primeru srčnega infarkta lahko ob pravočasnem ukrepanju rešili kar 2 do 4-krat več življenj.
Sredi Celja je v luči svetovnega dneva oživljanja, ki bo 16. oktobra, ekipa bolničark celjskega območnega združenja Rdečega križa Slovenije mimoidočim prikazovala temeljne postopke oživljanja. Kot so zapisali, so bili vsi obiskovalci zelo navdušeni. Z aktivnostjo so želeli ozavestiti o pomenu hitre prepoznave ter ukrepanja v primeru srčnega zastoja in širiti znanje temeljnih postopkov oživljanja z uporabo defibrilatorja. “Z akcijo »Slovenija oživlja!« želimo opolnomočiti ljudi o pomenu temeljnih postopkov oživljanja in tako povečati možnosti preživetja v primeru srčnega zastoja,” so še dodali.
Zastoj srca, ki se zgodi izven bolnišničnega okolja, je najpogostejši vzrok smrti v razvitih državah, saj preživi le vsak deseti bolnik. Srčni zastoji se pogosto zgodijo doma, v službi ali na igrišču – med prijatelji, sodelavci in sosedi. Če bi očividci nemudoma pričeli izvajati temeljne postopke oživljanja, bi lahko rešili kar 2 do 4-krat več življenj.”Možganske celice začnejo odmirati že 3 do 5 minut po srčnem zastoju, medtem ko je čas do prihoda reševalcev na kraj dogodka pogosto precej daljši,” so zaključili na Rdečemu Križu Celje.