Med 25. novembrom in 10. decembrom potekajo mednarodni dnevi boja proti nasilju nad ženskami.
Raziskave kažejo, da je v Sloveniji vsaka druga ženska doživela eno od oblik nasilja, najpogosteje psihično ali fizično. Storilci so v večini moški, nasilje pa največkrat izvajajo intimni partnerji.
Ena izmed možnosti zatočišča za ženske, ki doživljajo nasilje, so varne hiše, v Celju s to upravlja Društvo regionalna varna hiša Celje. Te so na voljo ženskam in njihovim otrokom, ko se umaknejo iz nasilnega okolja. Ob prihodu v varno hišo ženske najprej prejmejo varnost, mir in podporo strokovnih delavk. To je prostor, kjer lahko ponovno strnejo misli, pridobijo moč in začnejo načrtovati novo življenje.
V celjski varni hiši z naslednjimi besedami opisujejo stisko, ki jo ženske preživljajo pri odločanju o obisku varne hiše: “Najtežje je narediti prvi korak, ker so ob tem lahko prisotni tudi strahovi, ki se povezujejo z napačnimi predstavami. Morda je tu strah, da ženska ne bo zmogla, kako bo v varni hiši, kako naprej samostojno živeti? Kako bo z otroki, če jih ima? Partnerji jim grozijo, da jim bodo vzeli otroke, če jih bo ženska z otrokom zapustila.”
Bivše stanovalke poudarjajo pomen varnih hiš. Ena izmed njih je zapisala: “Prvi dan, ko sva s hčerko prišli v varno hišo in prvi večer, ko sva se odpravili spat, je bil to zame neopisljiv občutek miru, ki sva ga doživeli po dolgem času. Kot, da je prišlo zdravilo za mojo dušo.”
Življenje se lahko normalno nadaljuje tudi v varni hiši
V varnih hišah ženske ohranjajo svoje rutine, kot so šola, služba in stiki s podpornimi ljudmi. Napačne predstave o omejevanju gibanja ali odvzemu otrok niso resnične – varne hiše so namenjene podpori žensk pri samostojnem življenju in pomoči pri vrnitvi k normalnosti. Hiša se nahaja na tajni, skriti lokaciji zaradi zagotavljanja varnosti žrtvam.
Nasilje se brez ukrepanja ne ustavi, temveč pogosto postaja vse hujše. Pomembno je, da vsak, ki doživlja nasilje, poišče pomoč. Varne hiše, centri za socialno delo in druge institucije ponujajo podporo, ki lahko žrtvam pomaga zaživeti novo, varnejše življenje. Za nasilje nikoli ni kriva žrtev – ključni korak je spregovoriti in narediti prvi korak k spremembi.
Pri celjski varni hiši so zapisali še: “Če ste žrtev nasilja v ali zunaj družine, čim prej poiščite pomoč! Ne dovolite, da nasilje postane normalni del vašega vsakodnevnega življenja, da postane povsem sprejemljivo in opravičljivo. Prav tako lahko nasilje anonimno prijavite tudi tisti, ki sami niste žrtve, a veste, da se nasilje nad nekom izvaja.”