Viktor Krajnc: »Uresničitev slovenske osamosvojitve imperativ vseh državljanov«


osamosvajanje1V sredo, 16. aprila na Špici v Celju, v organizaciji Občinskega odbora VSO Celje, je potekal pogovorni večer na temo: “Čas osamosvajanja, groženj in vojne-odločilni trenutki na Celjskem” na katerem smo gostili upokojenega brigadirja Slovenske vojske, mag.Viktorja Krajnca.

Predsednik Združenja VSO, Aleš Hojs, je v svojem pozdravnem nagovoru dejal« Vesel sem da v Celju in okolici ni bili smrtnih žrtev v času osamosvojitvene vojne, sem pa manj vesel da v Celju, v današnji sodobni Sloveniji imamo vojašnico, ki se imenuje po osebi ki ni primerna za imenovanje po njem«,  ter dodal: » da demokracija prinese tudi to kar ni vsakokrat razumljivo«. Kot predsednik VSO in kot človek ga veseli, da v Celju naredimo  veliko za ohranjanje in krepitev spomina na osamosvojitev  kakor tudi  na utrjevanju vrednot na katerih je bila izpeljana slovenska osamosvojitev.

Gost pogovornega večera, je v svojem  predstavitvenem delu  omenil  da je njegovo udejstvovanje v vojaški sferi  šteje 33 let.  Kot poveljnik je bil  vključen v vse procese  priprave na osamosvojitev ter na izpeljavo  same osamosvojtve.  Največji hendikep v temu času je bil,  da je takratna TO imela največji del oborožitve ter samega materiala in streliva v skladiščih  v sklopu vojaških skladišč takratne, kot bomo kmalu ugotovili, « neljudske« vojske.  V največji strogi  zaupnosti se je pripravljala oborožitev Narodne zaščite, še posebej zato ker vojska ni imela vpogleda v shemo in strukturo le te,  kakor tudi sočasnost formacijsko popolnjevanje sestave Manevrske strukture narodne zaščite. Velikokrat se je zgodilo da se spravilo nekaj orožja iz skladišč, ki so bilo pod nadzorom vojske. Nekatere enote  TO so preimenovane v Manevrske enote, seveda iz najbolj zanesljivih ljudi ki jih je imela TO.

Velik prispevek pri vseh teh pripravljalnih dejanjih ter kasneje pri izpeljavi nekaterih pomembnih procesov sta imela tudi gospa Sonja Ramšak,  današnja moderatorka in poslanka v Državnem zboru RS, na področju računalniških evidenc naborništva, in gospod Janko Požežnik, v najbolj občutljivi  fazi pogajanja med TO in taktatno vojsko.

Mag. Viktor  Krajnc je nanizal  mnogo zanimivih  podrobnosti  ter znanih in manj znanih informacij o času, ki je nedvomno usodno zaznamoval današnje pa tudi vse prihodnje generacije.

Se že zdaj veselimo takšnih večerov in pogovorov z njim ter ostalimi, ki so na kakršenkoli način prispevali k osamosvojitvi Republike Slovenije.