Pred nogometaši Celja je največja tekma v zgodovini kluba. Na razprodanem Stadionu Z’dežele, pred rekordnim številom gledalcev, se bodo nocoj ob 21. uri pomerili s slovito Fiorentino – klubom z bogato zgodovino, strastnimi navijači in evropskimi ambicijami.
Iz Firenc v Slovenijo prihaja več kot tisoč ‘tifosov’, tekmo in dogajanje ob njej pa bomo ažurno spremljali tudi na Celje.info.
Kdo pa so navijači Fiorentine, odeti v barve, ki so navdihnile tudi NK Maribor?
Fiorentina – simbol Firenc
Navijači Fiorentine, znani kot tifosi viola, veljajo za ene najbolj predanih in strastnih privržencev v italijanskem nogometu. Njihova pripadnost ni zgolj povezana z rezultati na igrišču, temveč tudi z globoko pripadnostjo mestu in zgodovini kluba. Stadion Artemio Franchi pogosto preplavijo valovi vijolične barve, ki že desetletja simbolizira ponos Firenc.
Navijači, ki dihajo z mestom
Navijaške skupine, kot je Curva Fiesole, slovijo po karizmatičnem vzdušju, koreografijah in pesmih, ki odmevajo skozi Toskano. Navijači Fiorentine so njena neločljiva sestavina: kritični, a zvesti; čustveni, a ponosni. Za mnoge od njih je Fiorentina več kot le klub – je življenjski slog, dediščina, ki se prenaša iz generacije v generacijo. V Firencah navijanje ni zgolj športna “rekreacija” – je ritual, družbeni izraz in življenjska drža.
Curva Fiesole pic.twitter.com/yWqhaaebqD
— ViolaClubFlorence (@VCFlorence) March 30, 2025
“Firence niso zgolj mesto umetnosti in renesanse – so tudi mesto, ki verjame v nogomet kot umetnost,” nam je povedal Lorenzo, dolgoletni član navijaške skupine Curva Fiesole, ki je že v torek prispel v Celje. “Ko stojiš na tribuni, nisi samo gledalec – si del koreografije, del pesmi, del ritma tekme. To ni spektakel za telefone. To je naš svet.”
Nogomet ima v Italiji globlji pomen
V marsičem jih lahko primerjamo z najbolj zvestimi navijaškimi jedri slovenskih klubov, vendar je razlika v intenziteti in številu očitna. V Italiji je zgodovina nogometa dolga skoraj stoletje več in ima globlji simbolni pomen v vsakdanjem življenju. Medtem ko se v Sloveniji pogosto srečujemo z nižjo prisotnostjo na stadionih in manjšim vplivom navijaških skupin na javni diskurz, je v Firencah povsem običajno, da imajo navijači neposreden vpliv na klubsko politiko in vlogo v mestu.
Odločitev za vijoličasto barvo dresov NK Maribor izvira iz želje po drugačnosti, saj sta bila bela in rdeča tedaj v Jugoslaviji že preveč zastopani. Navdih je leta 1961 dobil prvi kapetan Oto Blaznik, ko je na naslovnici La Gazzette dello Sport zagledal nogometaše Fiorentine in njihove vijolične drese.
V Fiesolah – četrti, po kateri je dobila ime glavna navijaška skupina – je nogomet pomemben del življenja. Začetki navijaške skupine Curva Fiesole segajo v 60. leta prejšnjega stoletja, prava organizirana forma pa se je oblikovala v 80. letih, ko se je evropski nogomet spopadal z vzponom ultras gibanja. Pogosto se izražajo s kompleksnimi transparenti, umetniškimi koreografijami in celo politično obarvanimi sporočili. Njihova struktura je horizontalna – brez enega vodje.
I convocati per Celje-Fiorentina💜⚜️#forzaviola #fiorentina pic.twitter.com/SKODdhONSH
— ACF Fiorentina (@acffiorentina) April 9, 2025
Medtem ko so se drugi veliki italijanski klubi razvijali v večjih gospodarskih središčih, je Fiorentina ostala simbol regije, ki kljubuje centralizaciji moči in vpliva. To se jasno izraža tudi v rivalstvu z Juventusom – Derby dell’Appennino. Sovraštvo med Firencami in Torinom presega meje športnega rivalstva.
Ko se tribune oglasijo
Številni navijači Fiorentine še danes ne morejo pozabiti kontroverznega prestopa Roberta Baggia v Juventus leta 1990, ki je sprožil izgrede na ulicah Firenc in zaznamoval odnose med kluboma. Vse skupaj sta le še okrepila nedavna prestopa Federica Chiese in Dušana Vlahovića.
Navijači Fiorentine so tako skozi leta večkrat glasno izražali svoja stališča ob krizah v klubu, političnih spremembah v mestu ali ob opozorilih pred modernizacijo nogometa, ki po njihovem mnenju odvzema igri dušo.
Protesti proti predsedniku Cecchiju Goriju konec 90. let in kasnejši stečaj kluba leta 2002, ki je Fiorentino pahnil v tretjo ligo, so bili prelomni trenutki, ko so navijači z dejanji in solidarnostjo dokazali, da klub živi skozi njih. Pa tudi nedavna pobuda za ohranitev starega stadiona Artemio Franchi, ki ga želijo mestne oblasti nadomestiti z modernim objektom.
Fiorentina je danes spet stabilen prvoligaš, ki je v zadnjih dveh sezonah naskakoval lovoriko v Konferenčni ligi, a v obeh primerih izgubil finale. Tokrat jim v četrfinalu nasproti stojijo Celjani. “Ne glede na razdaljo ali nasprotnika, smo vedno ob naši ekipi. To je del naše identitete in ponosa. Pričakujemo zahtevno tekmo, a verjamemo v našo ekipo,” dodaja Lorenzo.
Tekma Celje:Fiorentina je RAZPRODANA! 🤯😍
Tudi zadnjih 700 vstopnic, ki je bilo naknadno dodanih v prodajo, je pošlo. Zdaj je jasno – v četrtek nas na Stadionu Z’dežele čaka evropski spektakel pred več kot 12.500 gledalci! 🔥 pic.twitter.com/A9fnCMLqmh
— NK Celje (@NKCelje) April 5, 2025
Celjski stadion svoja vrata odpre ob 19. uri, na njem pa se bo zbralo več kot 12.000 gledalcev. Za vse, ki bodo na tekmo prišli z osebnim avtomobilom, so poleg parkirišča pred Supernovo in pri Zlatorogu na razpolago še parkirišča pri Mesninčku, Celjskem sejmu in na Vrunčevi ulici ter garažni hiši Citycentra in Planeta Tuš. Med 18.00 in 23.45 bo za promet zaprta Jamova ulica od odcepa pri igrišču Olimp do gostilne Stara Brajda. Pripravlja se posebna navijaška koreografija, pri kateri so sodelovali tudi celjski dijaki.
Preberite še:
Riera: Če bo Fiorentina boljša, jim bomo čestitali – a prej tega ne priznavamo