Prizadevanja za gradnjo doma upokojencev v Celju dobivajo vse bolj konkretno obliko; gradnja tega doma je pravzaprav postala dejstvo. Za uresničitev te naloge so pri društvu upokojencev imenovali tudi poseben odbor, ki ga vodi tov. Travner. In ko smo ga vprašali, kako daleč so priprave, je dejal:
— Kdaj bo zgrajen dom upokojencev je težko reči, dejstvo pa je le to, da je odločitev o njegovi gradnji sprejeta in da so tudi sredstva za ta dela zagotovljena. Računamo, da bomo imeli do na voljo okoli pol milijarde starih dinarjev. Zaenkrat je imamo 190 milijonov, deset odstotkov tega zneska smo doslej razdelili posameznikom za reševanje stanovanjskih problemov.
Večino teh sredstev so dobili upokojenci, nekdanji borci NOV. Za gradnjo doma pripravljamo program, ki je že v končni fazi. Naročili smo tudi idejni projekt ter si zagotovili lokacijo. Računamo, da bomo meli jeseni že glavni načrt in da bi takoj zatem začeli z gradnjo.
— Kaj pravzaprav nameravate zgraditi?
— Najprej to, potrebe so večje kot pa so naše možnosti. Zato smo se odločili za gradnjo v fazah. Nameravamo zgraditi več objektov. Prvi osnovni objekt bomo postavili v Čuprijski ulici, kjer bo treba porušiti Borlakovo hišo. Tu bi bili tudi tako imenovani klubski prostori, poleg jedilnice, kuhinje, sob za spanje, in podobno.
Z gradnjo tega doma bi prevzeli tudi skrb za druge upokojence, ki bi kakršnokoli pomoč potrebovali pa ne bi stanovali v bo kapaciteta razmeroma majhna in bo v njem le okoli 80 postelj. Računamo na socialno, zdravniško in podobne službe. Seveda vsega tega v prvi fazi ne bo; vse te službe nameravamo organizirati pozneje in če bomo imeli na voljo dovolj finančnih sredstev.
V tem domu bo moči dobiti vso oskrbo, lahko pa tudi samo delno. Računamo, da bo možna tudi takšna varianta, da bo nekdo imel v domu samo sobico in podobno. Kot rečeno bomo najprej zgradili upravni oziroma centralni objekt, v kolikor pa bo na razpolago dovolj sredstev, bomo pozneje zgradili še enega in to v bližini prvega. Gre namreč za dejstvo, da so že zdajšnje potrebe več kot 200 postelj.
— In kako je s sredstvi?
— Kot rečeno bomo imeli sami do 1970. leta na voljo okoli 500 milijonov starih dinarjev, razen tega pa bo moralo tudi stanovanjsko podjetje prispevati del svojih sredstev.
Gradnja doma upokojencev v Celju je torej stekla, čeprav še ne na gradbišču, pa vendar. To je vsekakor izreden prispevek k reševanju življenjskih problemov mnogih upokojencev in invalidov. Zato bi bilo prav, da bi prav ta čas izkoristili za proučitev vseh vprašanj, ki se v tej zvezi pojavljajo.
Celjski tednik, 13. 6. 1968