Dispanzer za boj proti alkoholizmu


Povečana dejavnost protialkoholne ambulante v Celju ne more nadomestiti dela, ki bi ga lahko opravil dispanzer za boj proti alkoholizmu. O njegovi potrebi že dolgo ni več dvoma, premika pa se tudi pri ustanavljanju dispanzerja.

Na skupni seji svetov za zdravstvo in za socialno politiko pri občinski konferenci Socialistične zveze v Celju so se dogovorili, da bo temeljna organizacija Zdravstvenega centra Celje Nevropsihiatrija Vojnik pripravila predlog za njegovo ustanovitev do jesenskega zasedanja zborov občinske zdravstvene skupnosti. O dispanzerju bodo torej odločali delegati, saj pomeni širitev dejavnosti.

Člani obeh svetov so spregovorili tudi o negi na domu. Ugotavljali so velik napredek in nekatere še neodpravljene slabosti. Povezava med službo nege na domu in Rdečim križem ter drugimi, ki zagotavljajo sosedsko pomoč se sicer izboljšuje, .še vedno pa je preskromno sodelovanje z bolnišničnimi temeljnimi organizacijami, od koder prihaja največ bolnikov, ki nego na domu potrebujejo.

Zdravstvena nega pa vse bolj obremenjuje Dom upokojencev v Celju, ne nazadnje zato, ker bolnišnične temeljne organizacije ne morejo več prevzemati tako imenovanih socialnih primerov.

Zaradi tega bo potrebno razmisliti o zagotavljanju sredstev za to dejavnost Doma. Adaptacija stare graščine ob Domu Nine Pokom Grmovje ni utemeljena, so menili člani svetov. Po njihovem mnenju širjenje ni potrebno, saj je v Sloveniji še veliko nezasedenih domov. Sicer pa je odločitev o 3 milijone vredni naložbi v rokah delegatov skupščine celjske enote skupnosti pokojninskega in invalidskega zavarovanja.

Novi tednik, 24. 5. 1984