Do maja odgovor o radioaktivnih odpadkih


S tem naslovom je bil na današnji dan pred 35 leti objavljen članek v Novem tedniku. Vabljeni k branju:

Do maja naj bi občani Celja in Šentjurja dobili odgovor o resničnosti govoric, ki krožijo med njimi, da je Nuklearna elektrarna Krško del svojih nizko in srednje radioaktivnih odpadkov odložila na odlagališču Cinkarne.

Delegatsko vprašanje na to temo je na februarskem zasedanju občinske skupščine postavil Janez Črnej in menil, da je sum podkrepil članek v Delu, kjer hrvaški inšpektor ugotavlja, da se je nenadoma zmanjšalo število sodov z odpadki v elektrarni.

Celjski inšpektorat je zato zaprosil upravo za notranje zadeve v Celju, republiška sanitarna inšpektorja v Ljubljani in Zagrebu, Zavod za socialno medicino in higieno v Celju, Cinkarno in Nuklearno elektrarno v Krškem, da v skladu s svojimi pristojnostmi in podatki, ki so jim znani, pripravijo odgovore o tem, ali so govorice resnične ali ne. To naj bi storili do začetka letošnjega leta.

Celjsko društvo za varstvo okolja pa je želelo tudi informacijo o tem, ali je res, da so del radioaktivnih odpadkov vgradili v pregrado novega odlagališča Cinkarne za Travnikom. Občinski gradbeni inšpektor Igor Zupančič je medtem zaslišal predstavnike investitorja in izvajalcev del pri gradnji odlagališča z zemeljsko pregrado.

Odgovorni vodja za Nivojev tozd, ki opravlja dela pri izgradnji pregrade, ing. Andrej Blaznik je povedal, da v nasipe ali kam drugam niso vgrajevali materialov, ki ne bi bili predvideni s projektom. Preko rednega delovnega časa so delali le enkrat, ko je to zahteval postopek pri delu. Straže okoli gradbišča niso postavljali, imajo pa nočnega čuvaja.

Odgovorni vodja ing. Davorin Čmak in delovodja Jernej Čater, ki v okviru Ingrada vodita izgradnjo armiranih betonskih del in zemeljskih del pri pregradi, sta prav tako izjavila, da niso vgrajevali nepredvidenih materialov. Straž niso postavljali, tudi nočnega čuvaja nimajo. Tudi izjava delovodje Mirka Botka kot predstavnika SCT Ljubljana, ki izvaja zemeljska dela pri izdelavi nasipov, je podobna prejšnjim, enako velja za izjave predstavnikov Cinkarne. Na osnovi teh pogovorov je inšpektor zaključil, da so govorice o radioaktivnih odpadkih v novi pregradi odlagališča neutemeljene.

T. Cvirn, Novi tednik, 23. 3. 1989