Ali jesti domače kokoši in njihova jajca ali ne? Tako so se v preteklih dneh spraševali številni Celjani, ko so v petek v Delu prebrali opozorilo celjskega društva za varstvo okolja.
V njem so namreč krajanom naselij v vzhodnem delu občine, pa tudi nekaterih drugih naselij odsvetovali uporabo domačih jajc kokoši, ki živijo na prostem, uporabo njihove drobovine, ponekod pa tudi uporabo mesa starejše domače perjadi. Lovce pa so opozorili, da za prehrano niso primerna jetra in ledvice srnjadi ter divje race in fazani.
Opozorilo so oblikovali na osnovi analiz, ki jih je opravil ljubljanski Inštitut za higieno živil in iz katerih so zaključili, da 60 ali celo 90 odstotkov teh živil vsebuje prekoračeno normalno ali pa uradno dovoljeno mejo za fluor, kadmij, arzen, svinec in PCB. Opozorilo je seveda presenetilo in prestrašilo številne Celjane.
Toliko bolj so bili verjetno zmedeni tisti, ki so nato slišali še razlago občinskega veterinarskega inšpektorja Franca Lemuta. Ta namreč zagotavlja, da ni razlogov za prepoved uporabe omenjenih živil in da opozorilo društva ni oblikovano z njegovim soglasjem. Po podatkih, ki j ih navaja, so leta 1986 preiskali 16 vzorcev mesa. drobovine,
mleka, jajc, rib in divjačine. Preveč arzena so ugotovili samo v enem vzorcu divje race, ki so jo ulovili na deponiji v Bukovžlaku, v ledvici stare krave pa je bilo več kadmija, kot je dovoljeno.
Leta 1987 so preiskali 28 vzorcev govejega in prašičjega mesa, drobovine. rib, mleka, medu, jajc in divjačine; kadmija pa je bilo več kot je dovoljeno v šestih vzorcih ledvic in jeter divjačine. Vsi ostali vzorci so bili neoporečni. Letos pa so preiskali 20 vzorcev živil živalskega izvora in v treh so našli nekoliko več kadmija, kot je dovoljeno s predpisi. Več fluora, kot ga je normalno v organizmih, pa so ugotovili v petih vzorcih kokošjih kosti in v jajcih. V nadaljevanju razlagajo, da veterinarska služba že več kot 10 let spremlja prisotnost strupenih snovi v živilih živalskega izvora in da doslej niso ugotovili več strupenih snovi, kot je dovoljeno s predpisi. Za fluor pa ni predpisa o tem, koliko ga je lahko v živilu več, kot je normalno.
Na podlagi vsega tega veterinarski inšpektor meni, da je le v ledvicah in jetrih starejše divjadi več kadmija kot je dovoljeno, prav tako v ledvicah govedi, ki je starejša od 5 let. Zato so lovcem svetovali, da naj ne jedo ledvic in jeter divjadi, v klavnicah pa zavržejo ledvice starejše govedi. Mleko, vse vrste mesa, ribe jajca in med pa se po mnenju veterinarskega inšpektorja celjske občine lahko uporabljajo v prehrani, čeprav so iz naselij, ki jih je v svojem opozorilu navedlo društvo za varstvo okolja.
Z vsem tem so krajani seznanjeni, krajevni skupnosti Trnovlje in Ljubečna pa sta na osnovi opozorila pripravili v sredo javno tribuno, na kateri so se zbrali številni krajani in strokovnjaki, ki so odgovarjali na vprašanja.
Novi tednik, 9. 6. 1988