V Ulici 29. novembra, ki naj bi jo preimenovali v Kosovelovo ulico, v neposredni bližini I. osnovne in Srednje gostinske šole, stoji Center interesnih dejavnosti, med Celjani bolj znan kot Pionirski dom. Pred dnevi so stanovalci iz Ulice 29. novembra na več naslovov poslali pisma, v katerih trdijo, da v Pionirskem domu urejajo bife in da po njihovem takšen lokal ne sodi v stavbo, kamor hodijo celjski šolarji in dijaki na kosila, dopolnilni pouk in različne tečaje. Šli smo po sledeh njihovih pisem.
V delu avle Pionirskega doma so pred časom res pričeli s preureditvenimi deli. Kolikor je mogoče videti, naj bi v njem postavili točilni pult, tri separeje, v sosednjih prostorih uredili sanitarije in skladišče, pred posebnim vhodom pa še gostinski vrt. Na občini zanikajo, da bi si Pionirski dom ali kdorkoli drug za izvedbo navedenih del priskrbel lokacijsko dovoljenje ali priglasil manjša gradbena dela. Toda urbanistična inšpektorica, ki si je bodoči lokal že ogledala, je obenem ugotovila, da zadeva ni v njeni pristojnosti, čeprav naj bi prav ona presojala, ali je takšna sprememba namembnosti dela prostorov pionirskega doma dovoljena ali ne. Friderik Dosedla iz Združenih osnovnih šol Celja pravi, da z adaptacijo v Pionirskem domu uradno ni seznanjen, neuradno pa ve, da naj bi Pionirski dom iz republiškega in občinskega proračuna prejemal vse manj denarja za svojo dejavnost, zato mora iskati dodatne vire zaslužka.
Medtem so opozorila sosedov priromala tudi do celjske vlade. Sekretar za družbene dejavnosti Željko Cigler je bil kratek: »Centru za interesne dejavnosti smo takoj odredih ustavitev vseh del in direktorju naložili, da nam v zvezi s preureditvijo dela prostorov dostavi soglasja sveta centra in dovoljenja za ureditev bistroja.
Če teh dokumentov nima, namreč ne more oddajati v najem prostorov, ki so v lasti občine, niti spreminjati namembnosti Pionirskega doma.«
Stane Klančnik, direktor centra, je zaradi tega ogorčen. Pravi, da si ne dovoli ukazovanja od ljudi, ki za dejavnost centra ne morejo poiskati denarja.
Obenem pa nam Klančnik ni mogel pokazati dovoljenja za priglašena gradbena dela in tudi sklepa sveta zavoda ni imel pri roki. Zato smo si ogledali pogodbo, s katero je Klančnik del avle Pionirskega doma oddal v najem podjetju Globus iz Maribora, katerega lastnik je Robert Špiler, sicer tudi solastnik celjske diskoteke Jungle. Pogodba je bila sklenjena lani avgusta, po njej pa naj bi Špiler v določenih prostorih uredil učno videoteko in stregel pijačo in tople napitke; predvsem staršem, pravi Klančnik, ki morajo v domu počakati otroke, nikakor pa ne otrokom, ki prihajajo v Pionirski dom.
Da Klančnik ob kroničnem pomanjkanju denarja za šolstvo in vzgojo išče dodatne vire zaslužka, je gotovo pohvalno. Malce manj je razumljivo, da si za svoje načrte z delom pritličja Pionirskega doma ni priskrbel soglasij in dovoljenj. Zdaj bo moral vročo juho, ki jo je skuhal, tudi posrkati. Zaenkrat, pravi, dokler se ne pomirijo duhovi v soseščini in na občini, je vsa adaptacijska dela zaustavil …
Novi tednik, 17. 6. 1993