Galerija sodobne umetnosti tudi v Celju


Od prejšnjega tedna je Celje bogatejše še za eno pomembno kulturno institucijo, že dalj časa pričakovano Galerijo sodobne umetnosti. Galerija je dobila svoj prostor v prenovljeni zgradbi srednjeveškega Mestnega gradu. Razstavišče je urejeno po sodobnih standardih s primemo naravno in umetno svetlobo, kar omogoča optimalno osvetlitev eksponatov ter s pregledno razporeditvijo več manjših sob.

Za otvoritveno priložnost so v galeriji razstavili večji del svoje stalne zbirke, katera bo na ogled nekaj mesecev, nato pa se bodo v njej kontinuirano odvijale predstavitve novejše umetnosti. Stalna zbirka predstavlja plod tridesetletnega zbiranja umetnin domačih, avtorjev. Precejšnja pozornost pri sestavljanju kolekcije je bila namenjena umetnikom iz regije, iz Celja in okolice, med katerimi so mnogi zapustili domače okolje ter se uveljavili v širšem prostoru. Ob njih so dela avtorjev, ki izhajajo iz drugih predelov Slovenije ali tudi geografskega prostora nekdanje Jugoslavije, in ki so v preteklosti razstavljali v Celju.

Precej imen je, katera se uvrščajo v sam vrh domače umetnosti in so danes znani bodisi kot kiparji, slikarji ali grafiki kot nosilci novih kreativnih pobud za katere so imeli mnogokrat pravi posluh le ožji krogi entuziastov, njihova pomembnost pa se s časom le potrjuje. Poglavitna značilnost te zbirke je torej v skupni prezentaciji regionalnih in umetnikov izven regije, seveda pa razmejitev ni razpoznavna iz samih del, navsezadnje se v modemi umetnosti pogosto niti nacionalnih posebnosti ne da povsem natančno določiti.

Skupna zbirka združuje skoraj sto avtorjev z enim ali več deli, na tokratni predstavitvi pa niso razstavljene grafike, temveč samo slike in skulpture. Med njimi je mogoče najti sledeča imena: Emerik Bernard, Jože Ciuha, Bard lucimdus, Zmago Jeraj, Avgust Lavrenčič, Jožef Muhovič, Nikolaj Omerza, Marij Pregelj, Ratimir Pušelja, Maksim Sedej, Rudi Španzel, Konrad Topolovec, Karel Zelenko med slikarji in med kiparji Janez Boljka, Vasilije Četković – Vasko, Anton Herman, Franc Purg, Mojca Smerdu, Drago Tršar in več drugih.

Ker pomeni Galerija sodobne umetnosti v Celju eno najpomembnejših kulturnih pridobitev, je mogoče pričakovati, da bo s svojim programom uresničevala želje mnogih za temeljitejšim spoznavanjem likovne umetnosti, brez dvoma pa bo pritegnila tudi številne obiskovalce mesta.

Novi tednik, 27. 5. 1993