Socialdemokrati si bodo morali prizadevati, da v svoje vrste vključijo vse tiste, ki živijo od lastnega dela in znanja. Na ta način se bo stranka lažje postavila po robu mafijskim metodam v družbi, je med drugim dejal Janez Janša, predsednik SDSS, ki se je v soboto v Celju udeležil srečanja občinske organizacije stranke s svojimi poslanci.
Večino svojega govora je Janša namenil trem reformam v družbi, od katerih se je nacionalna zaključila z osamosvojitvijo, medtem ko so pri politični in gospodarski reformi številne ovire. V letu 1990 je prišlo do sprememb samo v ozkem krogu političnega vodstva, državna uprava je ostala ista, pravosodje in gospodarski sistem sta ostala nedotaknjena.
Jasno je bilo, da je bila celotna zamenjava struktur fizično neizvedljiva in da je moralo do reform prihajati postopoma. Vendar danes ugotavljamo, da je bila počasnost prevelika in da bo na primer v pravosodju šele sedaj prišlo do sprememb.
Dokler ta veja oblasti ne deluje kot neodvisna od nekdanjih političnih, tako dolgo ni mogoče govoriti o pravni državi, je poudaril Janša. Tudi gospodarska reforma z denacionalizacijo in privatizacijo po Janševem mnenju ne napreduje dovolj hitro in brez težav. Zlasti lastninjenje po Markovičevem modelu je ustvarilo nov bogat sloj, ki je izkoristil zakonodajo.
V nadaljevanju se je Janša dotaknil socialne politike, ki je ostala nespremenjena. Še vedno se socialne pravice financirajo iz proračuna, nikjer pa se socialna politika ne povezuje z razvojno. Na ta način se bodo morala sredstva iz proračuna za brezposelne nenehno povečevati, rešitve problema pa to ne bo prineslo. Po mnenju Janeza Janše bi morali sredstva za nadomestila brezposelnim raje vložili v odprtje perspektivnih delovnih mest.
In kje so po Janševih besedah še rezerve za hitrejši razvoj Slovenije? Med drugim je treba odpraviti privilegije, ki jih je prinesel poseben zakon o republiških priznavalninah. Če bi te ukinili, bi po njegovem takoj zagotovili sredstva za otroške dodatke za vse otroke. Z lastno vojsko pa je Slovenija že bistveno prihranila, saj so se stroški zmanjšali za dve tretjim glede na jugoslovanske čase. Po njegovem je treba rezerve iskati še v spremenjeni davčni politiki, ki bo bolj obdavčila najbogatejše, in v ukinitvi pokrivanja izgub neperspektivnim podjetjem, ki so nastala kot politični projekti.
Novi tednik, 4. 11. 1993