Na skupnosti za zaposlovanje v Celju čaka na zaposlitev tudi 30 trgovcev. Število teh se bo ob koncu šolskega leta povečalo na 120, če ne več. Trgovske delovne organizacije, kot kaže, teh kadrov ne potrebujejo. Njihova srednjeročna kadrovska politika, ki izhaja iz razvojnih smernic trgovine, kjer do leta 1985 ne predvidevajo novih investicij in s tem tudi ne bistveno povečanih potreb po trgovcih, daje jasen zaključek.
Kam torej s tolikšnim številom trgovcev? Vprašanje nad katerim se bodo morali zamisliti mnogi, pa tudi tisti, ki v mreži šol na Celjskem v tem letu opisujejo 6 oddelkov učencev na srednjo šolo za trgovinsko dejavnost. Edini odgovor bi lahko bil – prekvalifikacija. Toda, v katere smeri in za kakšno ceno? Lahko je prekvalificirati posameznika, težko pa je prekvalificirati takorekoč vso generacijo učencev z neke šole.
Tudi ta argument ni dovolj močan, da bi omejili vpis na to šolo. Kajti postavlja se vprašanje, kam naj se vpišejo vsi, ki želijo po osemletki naprej, pa tudi šol ne moremo zapirati za nekaj let.
Tako pridemo v začarani krog vprašanj, na katera bi našli edini odgovor v dolgoročnem načrtovanju kadrovske politike in s to usklajeno mrežo vzgojno izobraževalnih programov. Oboje pa že vrsto let hodi svojo pot. Stare napake bo težko popraviti. Zlasti še danes, ko so pogoji za dolgoročno planiranje, spričo negotove gospodarske situacije, ki se takorekoč dnevno spreminja, močno oteženi.
Kakorkoli že. V občini se bodo morali čim bolj angažirati, da spravijo pod streho, torej na delo, tudi te številne trgovce in ostale mlade kvalificirane kadre. Pri tem pa bi morale delovne organizacije bolj resno začeti obravnavati to problematiko in tudi same nositi del odgovornosti za naraščajoče število brezposelnih.
V prvi vrsti bi se lahko vsaj dosledno držali družbenega dogovora o oblikovanju in izvajanju kadrovske politike: zmanjševati število zaposlenih upokojencev, prekiniti z nadurnim in honorarnim delom, prerazporediti delovna mesta in tako dalje. Pa tudi to ne bo dovolj, če končno ne bomo pričeli zaposlovati mladih delavcev na tista delovna mesta, ki jih sedaj zasedajo ljudje, ki jim za delo ni mar.
Novi tednik, 3. 3. 1983