Mladi imajo podobne poglede


Celje je bilo pred dnevi gostitelj več kot 300 mladih iz različnih krajev Jugoslavije, ki so prišli na 33. Igre bratstva in enotnosti. Celjska mladinska organizacija je ob pomoči združenega dela pripravila tridnevni program za udeležence iz Bara, Čuprije, Djakovice, Ohrida, Tuzle, Vinkovcev in Zrenjanina. Vsebinsko so bile letošnje igre bogatejše, saj se niso omejile le na športna tekmovanja, pač pa so mladi sodelovali v razpravah o aktualnih družbenih problemih, se udeležili likovne kolonije in se preizkusili v fotografiranju.

Slabo vreme je sicer pokvarilo otvoritveno prireditev v celjskem Mestnem parku, zato pa je bilo bolj veselo domu učencev Karla Destovnika-Kajuha, kjer so mladi prebivali v času iger.

V petek so se nato v celjskih delovnih organizacijah zvrstile okrogle mize, ki so bile bolj ali manj živahne. V Aeru so govorili o znanju in nadaljnjem razvoju in ugotovili, da brez kadrov ni uspešne delovne organizacije, zato je treba večjo pozornost posvetiti štipendiranju in izobraževanju.

V Cinkarni, kjer so govorih o ekologiji, pa so ugotovili, da je ekološka zavest v posameznih delih Jugoslavije zelo različna. Na večjo ekološko osveščenost lahko vplivno tudi mladi s svojimi aktivnostmi, sicer pa velja, da so ekološki problemi v posameznih okoljih specifični in jih je treba reševati z akcijami v tem okolju. V Emu so sicer govorih o športu, vendar so se mladi zanimali tudi za proizvodnjo.

O drobnem gospodarstvu so govorili v Kovinotehni, kjer so organizatorji predstavili svoje izkušnje. Mladi so bili enotni, da so za razvoj drobnega gospodarstva pomembne: delovanje trga, znanje in kreativnost, spremembe v normativni urejenosti področja ter finančna pomoč in podpora.

Razvojni center je gostil mlade, ki so govorili o prestrukturiranju gospodarstva. Ugotovili so, da imajo mladi veliko zamisli o ustanavljanju mladih produkcijskih enot, vendar imajo v drugih delih Jugoslavije še zelo malo konkretnih izkušenj z njihovim ustanavljanjem. V Železarni Štore pa so mladi izvedeli, kako tam rešujejo problem tehnološkega in ekonomskega viška kadrov. Ob tem so odprli mnoga druga vprašanja kot so gospodarjenje v pogojih državnega intervencionizma, potreba po tržnem gospodarstvu, razvoj uspešnih in ukinjanje neuspešnih organizacij …

Likovniki so medtem ustvarjali ob bregovih Savinje, fotografi pa so zabeležili vse, kar se je na igrah dogajalo in ob koncu so pripravili razstavo svojih del. Športniki pa so se pomerili v plavanju, odbojki in kolesarjenju ter na kvizu pokazali, koliko se poznajo med seboj.

V končni uvrstitvi so bili najboljši na letošnjih igrah mladi iz Vinkovcev, drugi so bili predstavniki Zrenjanina, tretji pa Celjani. Naslednje leto bodo igre bratstva in enotnosti v Ohridu.

Novi tednik, 30. 6. 1988