Načrti in težave delovnega kolektiva celjske veleblagovnice


Poročilo predsednika Ivana Laha ter razprave na sobotnem občnem zboru sindikalne podružnice trgovskega podjetja Tkanina-galanterija Ljudski magazin v Celju sta opozorili ne samo na težave, s katerimi se ta kolektiv bori v zadnjem obdobju, marveč na vsa tista pozitivna stremljenja, ki jih kolektiv hoče uresničiti, da bi v čim večji možni meri izpolnil naloge, ki jih ima do sebe, potrošnikov in družbe.

Zdi se, da ni naključje, da je tovariš Lah že na začetku poročila načel vprašanje odnosov med prodajalci in potrošniki, zlasti pa tistih, ki nastajajo tedaj, ko hoče katerikoli kupec vrniti kupljeno blago, pa čeprav ga je že nosil ali delno poškodoval. V kolikor so poslej v takih primerih popuščali so na zboru sklenili, da bodo odslej za take primere uveljavili strožje merilo, vsekakor pa takšno, ki ne sme bremeniti kolektiva kot celote, zlasti še, če on ni kriv, da pride do zamenjave blaga.

V načrtu kolektiva tega največjega trgovskega podjetja pri nas je modernizacija prostorov za veleblagovnico.

S tem v zvezi pa je preselitev grosističnega skladišča iz Stanetove ulice. Slednje že zaradi prometnih razlogov ne bo moglo dolgo vzdrževati v središču mesta. Lokacija za novo skladišče je že odobrena; odprto je le vprašanje sredstev. Kolektiv se zaveda, da bo moral prvi in največji delež primakniti sam in šele zatem iskati razumevanje drugod.

S povečanjem veleblagovnice v prostore skladišča za grosistični promet, bodo lahko omilili stisko, ki vlada v sedanjih prostorih, hkrati pa mislili na večjo izbiro blaga, kar je sedaj velikokrat skoraj nemogoče.

Številke o poslovanju so potrdile, da so v kolektivu opravili dosti hvaležnega in plodnega dela. Precej truda so vložili za splošno, politično in strokovno izobraževanje.

Uspehi na tem področju bi lahko bili še večji, če bi se tudi mladi ljudje v kolektivu zavedali, da so te oblike izobraževanja namenjene predvsem njim. Bolj kot doslej bodo morali analizirati vzroke prepogostih bolezenskih izostankov od dela, saj podatek, da so zaradi tega izgubili 4,81 odstotka delovnih dni, pove veliko.

Nevzdržno je tudi razmerje med najnižjimi in najvišjimi osebnimi dohodki, saj je razpon 1:3 dovolj zgovoren dokaz, zakaj jim primanjkuje toliko visokokvalificiranega kadra. Te odnose bo treba popraviti, zlasti pa zagotoviti pravilno stimulacijo visokokvalificiranemu kadru; kajti za ostalega so to že napravili.

Uspešno delo sindikata in ostalih političnih organizacij v podjetju se vidi tudi v pobudi za ustanovitev mladinske organizacije, ki se počasi že uveljavlja in skušal zajeti v svoje vrste prav vse mladince oziroma mladinke. Teh pa v kolektivu ni malo.

Misel za uvedbo neprekinjenega obratovalnega časa so zaenkrat še odložili, saj bi morali na račun non-stop poslovanja ne samo znatno povečati število, marveč tudi zmanjšati osebne prejemke večati zaposlenim. To pa je trenutno nesprejemljiva zahteva.

Celjski tednik, 22. 1963