S tem naslovom je bil na današnji dan pred 15 leti objavljen članek v Novem tedniku. Vabljeni k branju:
Mestna občina Celje je v letu 2009 za naložbe namenila približno 22,5 milijona evrov. Največja in najdražja med njimi je bila gradnja nove knjižnice, ki bo pod eno streho združevala vse knjižnične oddelke. Stala je okoli 12 milijonov evrov. Ministrstvo za kulturo je primaknilo 1,7 milijona evrov, ostalo so sredstva MOC. Če bo po sreči, bo knjižnica svoja vrata uporabnikom odprla 18. januarja. Do takrat pa izposoja knjižničnega gradiva zaradi selitve ni možna.
Nova celjska tržnica je bila sicer potrebna – stara je namreč dolgo klicala po obnovi in zagotovitvi boljših pogojev za prodajo, vendar branjevke in kupci niso zadovoljni s tem, kar so dobili. Snovalci tržnice zdaj na njej že načrtujejo nekatere popravke. Sicer pa se bodo na novo celjsko pridobitev slej ko prej zagotovo privadili tudi Celjani.
Na področju turizma sta največji celjski pridobitvi obnova Starega gradu in ureditev območja Šmartinskega jezera. Stari grad, ki v zadnjih letih dobiva novo podobo, je lani postal še privlačnejši. Grajsko poslopje sta v novo podobo že odela večnamensko stopnišče pod Friderikovim stolpom ter medzidje z informacijsko pisarno, s kavarno in sanitarijami. Kmalu bo gotova tudi obnova Friderikovega stolpa. Ta bo služil kot razstavno galerijsko stopnišče, ki se bo na vrhu zaključilo s pohodno razgledno ploščadjo. Če je treba za vstop na Stari grad od poletja plačati vstopnino, pa te ni na Šmartinskem jezeru, ki postaja turistično-rekreacijski magnet za obiskovalce od blizu in daleč. Velik delež k temu je prispeval projekt izvedbe tematskih poti okoli jezera. V okviru projekta so uredili dobre tri kilometre pešpoti s sanitarijami, parkirnimi mesti, pontonskim mostom. Kmalu bosta dokončani tudi kolesarska steza in pešpot od Nove vasi do jezera v dolžini približno treh kilometrov, ki bosta dostopni tudi invalidom.
BA, foto: Sherpa, Novi tednik, 5. 1. 2010