Veliko športnih, kulturnih in zabavnih prireditev se je zvrstilo prejšnji teden v Celju in v Šmarnem v Rožni dolini, kjer so ob letošnjem občinskem prazniku odprli novo cesto Jezerce ter razširili cesto in parkirne prostore v središču Šmartnega. Praznik sam po sebi sicer ne spremeni ničesar, popestri pa poletno življenje v Celju. Lahko pa je tudi primeren za razmislek o naših uspehih in težavah, kjer se je bržkone treba vprašati ali smo bistri potok, ki hiti ali le mlačna stoječa mlaka, kot so to lepo povedali celjski gledališčniki, sicer letošnji Šlandrovi nagrajenci, v kulturnem programu osrednje prireditve letošnjega praznovanja, ki je bila v soboto na delno prenovljenem dvorišču celjskega spodnjega gradu.
V Šmartnem v Rožni dolini so v zameno za komunalne pridobitve ob občinskem in krajevnem prazniku ves prejšnji teden pripravljali športne, gasilske in kulturne prireditve, med katerimi velja izpostaviti razstave ročnih in likovnih del, starega kmečkega orodja in domačih jedi, ki so jih prejšnji petek pokazali v šmartinski osnovni šoli, ter osrednjo proslavo v Šmartnem , kjer je bilo poleg recitalov in folklore moč videti tudi uprizoritev dela Dominika Hriberška »Življenje naših dedov«.
V Celju j e bilo bolj živahno konec tedna, čeprav so se prireditve, predvsem športne začele že dober t eden prej.
Delovni pa v teh dneh niso bili le športniki, pač pa tudi delegati zborov občinske skupščine in družbeno-političnih organizacij, ki so se v soboto zbrali na slavnostni seji.
Udeležili so se je tudi Andrej Marinc, član slovenskega predsedstva, predstavniki pobratenih in prijateljskih občin, starešine JLA in letošnji Šlandrovi nagrajenci.
Na seji skupščine so podelili tudi Šlandrove nagrade, ki so jih letos prejeli dr. Janez Jenšterle za razvoj celjske kirurgije in zdravstva nasploh, Miran Prezelj za uspehe pri pridelavi jabolk in visenj, Slovensko ljudsko gledališče za bogate kulturne dosežke in Mlinsko predelovalna industrija SOZDA Merx za kakovostno preskrbo. MPI j e denarni del nagrade odstopila celjskemu zdravstvenemu centru za nakup aparata za testiranje srčnih bolnikov.
Po seji so se delegati pridružili sprevodu celjskih društev ter na Šlandrovem trgu položili venec na grobnico narodnih herojev. Na osrednji prireditvi v počastitev letošnjega občinskega praznika, ki j e bila v soboto zvečer na dvorišču celjskega mestnega gradu, je zbranim najprej spregovoril Tone Zimšek, predsednik celjske skupščine. Poudaril je zavzemanje za demokratizacijo in dobro gospodarjenje, dobro sodelovanje z JLA. Opozoril je, da je kriza lahko priložnost za prodor sposobnih in se na koncu zahvalil najboljšim gospodarjem – Aeru, Cinkarni, Kovinotehni, Klimi, Merxu in Zlatarnam.
Potem so se občinstvu predstavili člani Mešanega pevskega zbora France Prešeren in člani Slovenskega ljudskega gledališča, ki so pod vodstvom Bogomirja Verasa pripravili simbolike poln recital z glasbo, ki pa je zaradi odpiranja dežnikov marsikomu, žal, šel mimo ušes. Po resnem delu programa pa so mariborske manekenke z modno revijo ravno prav razgrele obiskovalce, da so se ob zvokih Srebrnih kril vrteli še dolgo v noč.
Novi tednik, 21. 7. 1988