Podpora povezovanju Klasja


S tem naslovom je bil na današnji dan pred 25 leti objavljen članek v Novem tedniku. Vabljeni k branju:

»Klasje ostaja v Celju, ohranja blagovno znamko in ime ter resnično postaja nosilec žitno-predelovalne dejavnosti v širši regiji,« je ob uradni otvoritvi novega proizvodnega in poslovnega kompleksa na Hudinji poudaril direktor te celjske družbe Edvard Stepišnik. Slovesnosti se je poleg seda njih in bivših delavcev Klasja, mnogih poslovnih partnerjev, predstavnikov Mestne občine Celje in novih večinskih lastnikov udeležil tudi predsednik države Milan Kučan.

Nova poslovna stavba je za Klasje izjemno pomembna, saj so bile doslej strokovne službe podjetja razdrobljene na dveh lokacijah, s tovarno koekstrudiranih izdelkov z izvoznim skladiščem pa si želi podjetje z razvijanje novih trajnih proizvodov utreti pot na tuje trge. Lani so izvozili le 4,5 odstotka celotne proizvodnje, prihodnje leto naj bi izvoz podvojili, njihovi dolgo ročni načrti pa so še bolj ambiciozni, saj želijo postati prepoznavni na zahodnih trgih še pred vstopom Slovenije v Evropo. Tudi zato so pred kratkim podpisali pogodbo o poslovno tehničnem sodelovanju z nemško firmo Hahne, ki je že napovedala vlaganja v Celju. Nova naložba Klasja je stala preko 700 milijonov tolarjev in je v zadnjih nekaj letih največja v celjskem gospodarstvu.

Kljub nameram po večji uveljavitvi na tujih trgih, se želi Klasje, je poudaril Edvard Stepišnik, še bolj uveljaviti tudi doma. Takšne cilje nameravajo uresničiti tudi z več jim povezovanjem in zaokroževanjem dejavnosti znotraj branže. »Pripojitev Pekarne in slaščičarne Rogla ni bil zgolj slučaj, vesel sem, da kakršnokoli taktiziranje in politiziranje problemov je malo le čas in energijo.

O nujnosti povezovanja še pred vstopom v Evropo sta govorila tudi predsednik Milan Kučan in podpredsednik GZS Valter Drozg, ki je Klasju predal nedavno pridobljeni certifikat kakovosti ISO 9001. Milan Kučan je poudaril, da se morajo Klasje in druga slovenska podjetja videti v prihodnosti kot sodobna evropska podjetja, povezana v strateška partnerstva z drugimi domačimi in tujimi podjetji živilske industrije, s kmetijskimi pridelovalci in trgovci.

Janja Intihar, foto: Gregor Katič, Novi tednik, 20. 10. 1999

*cena časopisa: 280 tolarjev