Pred deseto premiero v celjskem gledališču


Uprizoritev komedije Valentina Katajeva »Kvadratura kroga« je po resoluciji Informbiroja prvo delo sovjetskega pisatelja, ki ga uprizarja jugoslovansko gledališče. Mogoče se bodo med občinstvom našli ljudje, ki se bodo nad tem dejstvom spotaknili. Zato bo prav, če na tem mestu na kratko obrazložimo razloge, zaradi katerih je umetniško vodstvo omenjeno komedijo uvrstilo v repertoar celjskega gledališča.

Valentin Katajev je ustvarjal v času, ko je še za Leninovega življenja v Sovjetski zvezi umetnik smel izkoristiti svojo pravico, da v svojem delu pokaže družbi njen pravi obraz in napake, ki jih vede ali nevede dela. To je bil čas, ko je v Sovjetski zvezi živelo nekaj pogumnih umetnikov, ki so v svojih delih kritično obravnavali določene pojave nove družbene ureditve in jih, kolikor so to zaslužili, izpostavljali smehu in obsodbi.

Zadnji glas o enem izmed teh, o Valentinu Katajevu, katerega znana komedija Kvadratura kroga bo v sredo, dne 17. junija doživela svojo premiero v celjskem gledališču, je prišel v svet v zvezi s procesom leta 1931, ko je bil med množico aretiranih državljanov Sovjetske zveze tudi komediograf Valentin Katajev.

Diktatura birokratske kaste je po Leninovi smrti prevzela vso oblast v svoje roke in brez usmiljenja zadušila vse poskuse družbene kritike. Od tedaj se ime Valentina Katajeva v Sovjetski zvezi ni več omenjalo, kot se niso smeli

omenjati po letu 1934 napredni pisatelji v Hitlerjevi Nemčiji.

Komedija Valentina Katajeva Kvadratura kroga je vedro, izredno spretno pisano odrsko delce, ki skozi smeh govori resnico o mnogih negativnih pojavih tedanje sovjetske družbe. Tri pojave v tedanjem življenju v Sovjetski zvezi smeši Valentin Katajev v svoji komediji: stanovanjsko stisko, svobodno in prenagljeno ljubezen in slepi, nekritični, primitivni aktivizem.

Umetniško vodstvo celjskega gledališča se je torej odločilo za uprizoritev Kvadrature kroga iz dveh razlogov: najprej zato, da prikaže našemu občinstvu delo, ki je z dokaj pogumno umetniško odkritosrčnostjo kritiziralo nezdrave pojave življenja v Sovjetski zvezi v prvi dobi po revoluciji, drugič pa zato, ker je delce pisano s tako vedrino, s tako sproščenostjo, ker je tako polno komedijskega šarma in vrtoglavega tempa, da kot vedra in sproščena komedija predstavlja najprimernejše delo za zaključek sezone.

Naloga umetnosti nasploh, gledališke umetnosti pa še posebej je vedno bila, da drži družbi ogledalo, da ji kaže njen

resnični obraz in da jo na ta način z resnico o njej sami drami iz njenih zablod in napak.

Za tako umetniško odkritosrčnost pa je bilo treba v marsikaterem obdobju človeške zgodovine veliko poguma. Tisti, ki so si upali to resnico povedati v obraz, so marsikdaj propadli, toda resnica je ostala.

Danes v Sovjetski zvezi ni več ljudi, ki bi imeli dovolj poguma, da bi govorili resnico. Namesto resnice pišejo laži in proslavljajo diktaturo, ki je vzela človeku in umetniku njegovo dostojanstvo. »Kvadratura kroga« je deseta in s tem zadnja premiera v letošnji sezoni. Režijsko vodstvo ima Andrej Hieng, kostumsko in scenografsko pa jo je opremil kot gost Sveta Jovanovič.

Razpored abonmajskih predstav je po običajnem redu. — Opozarjamo na predstavo izven abonmaja v ponedeljek, dne 22. junija, ki je v korist gledališkega sindikata.

Savinjski vestnik, 13. 6. 1953