Premajhne delavnice


S tem naslovom je bil na današnji dan pred 60 leti objavljen prispevek v Celjskem tedniku. Vabljeni k branju:

V PRVIH TREH MESECIH LETOŠNJEGA LETA SO VOZNIKI AVTOTURISTIČNEGA PODJETJA »IZLETNIK« CELJE PREVOZILI 1,098.00 KM IN PREPELJALI 2,243.000 POTNIKOV. TO SO DOSEGLI S 83 AVTOBUSI TIPIZIRANEGA VOZNEGA PARKA ZNAMK KAP IN DEUTZ. IN CE ŠE POVEMO, DA VZDRŽUJEJO REDNO DNEVNO 91 LINIJ IN DA STA NAJDALJŠI LENDAVA-LJUBLJANA TER CELJE-PIRAN, V SEZONI PA CELJE-SPLIT, DA SE V ZADNJEM ČASU VSE BOLJ USMERJAJO NA PRIMESTNI IN MESTNI PROMET TER DA SO SE PRED DOBRIM POL LETOM PREIMENOVALI V AVTO-TURISTIČNO PODJETJE, KI NUDI VSA TURISTIČNA POTOVANJA DOMA IN V SODELOVANJU S »PUTNIKOM« IZ BEOGRADA TUDI ZA INOZEMSTVO, POTEM SMO PAČ OKVIRNO PRIKAZALI DEJAVNOST 300 ČLANSKEGA KOLEKTIVA.

Tako mimogrede so nam zaupali, da stojijo na trdnih nogah. Kar v prvem četrtletju so prekoračili plan finančne realizacije za dobro četrtino. Kljub temu pa ne manjka težav. S tipiziranim voznim parkom na vozila domačih firm se žal niso izognili problemu stalnega pomanjkanja nadomestnih delov. Večina cestišč, na katerih vzdržujejo svojih 91 linij dnevno, je makadamskih, in to slabo vzdrževanih, tako da so dnevni lomi vzmeti ali druge okvare vsakdanja zadeva. Še resnejši problem pa je nabava gum. Pred nedavnim so bili že na tem, da ukinejo nekaj linij. Prav tako je upravičljiva bojazen, da bi za več kot 100 odstotkov višje cene gum (210 tisoč namesto prejšnjih 90!) utegnile voditi k višanju voznih tarif. Svojevrsten problem predstavlja že zdavnaj premajhna delavnica, ki je bila zgrajena pred 34 leti za 7 vozil in so jo doslej le malo razširili.

V podjetju sicer pripravljajo elaborate za razširitev delavnice in pravijo, da so jih časovno zavrli novi predpisi o investicijah. Kot kaže, bo tudi to kmalu rešeno, saj bodo že prihodnji mesec dokončali adaptacijo novih upravnih prostorov, ta ko da ne bo več dosedanje razdrobljenosti med upravo, delavnico in avtobusno postajo. Ta razdrobljenost ni najbolje vplivala na povezavo med mehaniki, vozniki in sprevodniki ter upravo. V novih prostorih bodo imeli tudi okrepčevalnico in klub in prepričani so, da bodo novi pogoji odstranili številna ne soglasja znotraj kolektiva.

In prometne konice? Prav isti delovni čas vseh podjetij (izjema je le emajlirka, ki pričenja 10 minut poprej!) v Celju onemogoča uspešno rešitev dovoza delavcev iz območij Žalca, Štor, Vojnika, Laškega.

Najzanimivejši pa je vsekakor mestni promet, ker kaže najboljši ekonomski račun. Toda žal v Celju lahko govorimo predvsem o obrobnem mestnem prometu, saj sta tako središče mesta kot razvijajoči se Otok, odrezana od te bonifikacije.

Pri avtoturističnem podjetju obljubljajo, da bodo letos pomnožili celjski mestni promet in bodo interval zmanjšali od ene ure na pol ure, toda vsakomur je jasno, da z Otoka kljub dokajšnji razdalji prideš skoraj istočasno ali celo prej peš kot z sedanjim obvoznim sistemom mestnega prometa.

Nobena novost ni, da je avtobusna postaja v Celju že zdavnaj premajhna in kar razumljivo je, da ima kolektiv celjskih železničarjev stalne pripombe na fronto avtobusov mestnega prometa, ki običajno zapirajo dohode na železniško postajo. Vsekakor bo treba nekaj ukreniti, saj to stanje postaja iz dneva v dan vse bolj problematično. Torej neodložljiva obveza podjetja in občinske skupščine!

J.K., Celjski tednik, 23. 4. 1965