Pripombe k urbanističnemu načrtu mesta Celja


V osrednji točki dnevnega reda zadnje seje Sveta za gradnje in komunalne zadeve pri občinskem ljudskem odboru v Celju so bile pripombe k urbanističnemu načrtu mesta ob Savinji, ki ga je izdelal inž. Stermecki. Pripombe k temu načrtu so napisali inž. Kastelic, inž. Kerin ter tovariš Levstik — na seji pa jih je z nekaterimi svojimi mnenji in predlogi posredoval inž. V. Mlejnik.

Kar tiče celjskega železniškega vozlišča je projektant upošteval vse zahteve, ki jih je postavila železnica. Sicer pa se predlaga ureditev lokotovorne postaje med Cinkarno in Mariborsko cesto, torej blizu celjske industrije in mesta; odklanja pa varianto, po kateri naj bi lokotovorno postajo zgradili vzhodno od postaje, ker bi bil v tem primeru dostop možen le preko podvozov.

V pripombah je hkrati rečeno, da naj bi kurilnico zgradili na koncu Cinkarne, blizu Čreta. To je prav, saj bi tako mesto rešili nepotrebnega dima in smradu. Vse kaže, da je okoli podvozov še vrsta nerešenih vprašanj. Projektant sicer ugotavlja potrebo po podvozu južno od postaje, ne zanika pa še nujnosti podvoza za Teharsko cesto pri pošti. Ker bo zaradi visoke vode Voglajne novi most čez to reko ležal za 60 cm više od železniške postaje, se predvideva še dvig nivelitete železniške postaje. To pa bi ustrezalo še savinjski progi.

Glede savinjske železnice projektant predvideva dve možnosti — po prvi naj bi bila ta proga še v nadalje trasirana skozi mesto, po drugi pa bi jo naj speljali pod Miklavški hrib. V kolikor bi se odločili za traso skozi mesto, pa projektant in z njim vred še svet za gradnje in komunalne zadeve priporoča študijsko obdelavo nove proge pod Miklavškim hribom.

Posebno poglavje urbanistične rešitve železniškega vozlišča so industrijski tiri. Po načrtu naj bi se stari del celjske industrije še v nadalje posluževal sedanjih tirov, za novo pa naj bi uredili odcep v Teharjih, na levi strani Voglajne. Zraven vsega tega je predvidena še ločitev industrijskega dovoza v Cinkarno in k ostalim industrijskim tirom tako, da bi lahko pozneje vse te tire priključili na nove matičnjake v Teharjih.

In končno, po predlogu projektanta naj bi zgradili novo postajno poslopje Južno od sedanjega.

V drugem delu pripomb k urbanističnemu načrtu mesta Celja je obdelan vodni režim. Ni naključje, da se strokovnjaki zavzemajo za točnejšo definicijo obrambe mesta pred poplavami površinskih in podtalnih vod. V tej zvezi se predlaga, da naj bi v bodoče skozi mesto tekla le regulirana Savinja in Voglajna, vse ostale vode pa bi zajeli in jih speljali zunaj Celja. Zelo zanimiv je tudi predlog glede kanalizacije in ureditve posebnih črpalnih naprav za primere poplav. Seveda, pa bo tudi ta predlog ostal le kot študijski primer.

Načrt oziroma pripombe k ureditvi vodnega režima opozarjajo še na nujno melioracijo zamočvirjenih površin. Zraven tega pa priporočajo, da naj se preskrba mesta s pitno vodo zagotovi iz Vitanja in šele nato iz Medloga. Načrt priporoča industriji ureditev lastnega vodovoda, prav tako pa še namestitev čistilnih naprav za odpadne vode. Zelo zanimiv in hvaležen hkrati je predlog, po katerem naj bi poleg umetnega kopališča uredili prostor za kopanje še v strugi Savinje.

Predlog za ureditev cestnega omrežja je v skladu z generalnim načrtom republiške uprave za ceste. Nerazčiščena pa so še mnenja glede trasiranja obodnih in tranzitnih cest. Kot vse kaže bodo tranzitne ceste speljane skozi mesto.

Celjski tednik, 24. 10. 1958