V stanovanjski gradnji brez počitnic


S tem naslovom je bil na današnji dan pred 25 leti objavljen članek v Novem tedniku. Vabljeni k branju:

V tehnični službi Stanovanjskega sklada občine Celje ob rednih vzdrževalnih in interventnih delih na poslovno-stanovanjskih objektih, s katerimi gospodarijo, v juliju pripravljajo vse potrebno za nadaljevanje stanovanjske gradnje v mestu, ki po deležu novozgrajenih stanovanj na število prebivalcev sodi v sam vrh v državi.

Na Dolgem polju pripravljajo lokacijo za začetek gradnje novih 52 neprofitnih stanovanj, v pripravi pa je tudi projekt za 30 profitnih stanovanjskih enot, ki bodo prav tako zgrajene v tem predelu mesta. Po besedah v.d. direktorja stanovanjskega sklada Slavka A. Sotlarja v Celju povpraševanje po socialnih stanovanjih rešujejo s prenovo in urejanjem obstoječega stanovanjskega fonda ter nakupom starih stanovanj. Letno tako zagotovijo okoli 50 socialnih stanovanj, letos pa je bilo do začetka julija razdeljenih že 28 ključev novim najemnikom. V zadnjem času je kar precej zanimanja tudi za menjavo stanovanj; pri čemer lahko na predlog Centra za socialno delo Celje najemniku, ki ne zmore plačila najemnine za stanovanje v katerem živi, ob preselitvi v manjše in skromnejše stanovanje plačilo najemnine tudi v celoti odpišejo. V mestu je bilo tako zamenjanih že 12 stanovanj. V stanovanjskem skladu gospodarijo tudi z vsemi vrtci in osnovnimi šolami na območju občine, sredi meseca pa so za potrebe devetletke. ki bo v II. Osnovni šoli Celje zaživela septembra, začeli s prenovo sanitarij ter vhodov v vrtčevsko enoto Luna. Med večjimi deli tega meseca pa so še priprava prenove stanovanj v Aškerčevi 11, ki se bo začela avgusta, prenova in adaptacija trško kulturnozgodovinskega spomenika, stanovanjske stavbe na Glavnem trgu 17, pridobivanje dokumentacije za prenovo starih in izgradnjo novih podstrešnih stanovanj na Celjski cesti 19 v Vojniku ter dela v Mestnem gradu. Gre za dokončanje preselitve razstavnih prostorov Galerije sodobne umetnosti v pritličje in zaključna dela v arheološki kleti na dvorišču Mestnega gradu. V fazi priprav pa so še plinifikacija Celjskega doma, prenova stare teharske šole ter ureditev poslovnega prostora v stavbi na Mariborski 2.

V stanovanjskem skladu so se lotili tudi selitve znamenitega Šubičevega paviljona, ki zdaj zapuščen sameva ob vhodu na lokalno avtobusno postajo. Predvidoma naj bi ga preselili na ploščad na Krekovem trgu, s selitvijo pa naj bi dobil tudi novo namembnost. V njem naj bi zaživel Turistično-informacijski center.

I. Stamejčič, foto: Sherpa, Novi tednik, 29. 7. 1999